fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Trump zmusza General Motors i Forda do produkcji respiratorów. "Nie traćcie czasu"

AFP
Prezydent USA nakazał koncernom motoryzacyjnym przestawienie produkcji. Teraz mają produkować respiratory niezbędne w leczeniu chorych na COVID-19.

Donald Trump zastosował wobec koncernów motoryzacyjnych ustawę o produkcji obronnej, której obowiązywanie wznowił 18 marca 2020 roku

Ustawa o produkcji obronnej zezwala prezydentowi jako zwierzchnikowi sił zbrojnych, nakazywać biznesowi produkcję wskazanych dóbr. Została uchwalona w USA w latach 50. XX wieku w czasach wojny koreańskiej.

General Motors poinformował, że respiratory będzie produkował w zakładzie w Kokomo w Indianie. Produkcja respiratorów przez GM ma się rozpocząć nie wcześniej niż w kwietniu.

Po gniewnym tweecie Trumpa, w którym zrugał opieszałość koncernów, General Motors napisał, że współpracuje z Ventec Life Systems i innymi dostawcami GM „przez całą dobę od ponad tygodnia, aby zaspokoić tę pilną potrzebę", a jego zaangażowanie w produkcję respiratorów „nigdy nie było zachwiane".

Tymczasem gubernatorzy i lekarze ostrzegają, iż już wkrótce w wielu stanach może zabraknąć respiratorów i łóżek szpitalnych. Wzywają też prezydenta do uruchomienia większego wsparcia federalnego. Zwłaszcza po tym jak amerykańskie media poinformowały, że GM zażądał zbyt wysokich cen za nowe respiratory. Gubernator Nowego Jorku Andrew Cuomo wezwał Trumpa, by skorzystał z prawa prezydenta USA do nakazywania firmom produkcji sprzętu ważnego ze względów bezpieczeństwa narodowego. W Nowym Jorku sytuacja jest szczególnie dramatyczna, zanotowano tam najwięcej w USA przypadków zakażenia koronawirusem.

W Stanach Zjednoczonych zarejestrowano oficjalnie 104 tys. przypadków zarażenia koronawirusem. Więcej niż w jakimkolwiek innym kraju na świecie. Zmarło niemal 1700 osób.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA