fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Legnicka strefa przejmuje od KGHM park technologiczny

materiały prasowe
Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna (LSSE) ma teraz większą ofertę dla potencjalnych inwestorów.

Zarządzająca strefa spółka przejęła większościowy pakiet Parku Technologicznego Letia. Zyskała także nowego partnera biznesowego – KGHM Polska Miedź, dotychczasowego właściciela Letii, który obecnie stał się mniejszościowym akcjonariuszem strefy.

Dzięki transakcji w dyspozycji LSSE znalazło się ponad 10 tys. metrów kwadratowych przestrzeni biznesowej w dwóch centralnych lokalizacjach w Legnicy przy ul. Rycerskiej i Złotoryjskiej. Ponadto wirtualne biuro, pracownie, laboratoria, centrum szkoleniowe i blisko 30 hektarów dobrze skomunikowanych terenów inwestycyjnych w okolicach huty miedzi, autostrady A4 i nowo budowanej drogi S3. Zarząd strefy planuje stworzyć w dotychczasowej siedzibie parku technologicznego centrum biznesowe. Według prezesa LSSE Rafała Jurkowlańca, ma to być obszar otwarty na innowacyjne pomysły przedsiębiorstw i dający wsparcie w ich realizacji. Będzie także miejscem spotkań partnerów rozwijanych w strefie klastrów: motoryzacyjnego, edukacyjnego i lotniczego.

- Chcemy jeszcze lepiej wykorzystać potencjał Letii i zwiększyć jej rozpoznawalność. Naszym celem jest, aby Park stał się alternatywą dla centrów biznesowych rozwijanych np. we Wrocławiu – twierdzi Jurkowlaniec.

Pomysł przejęcia Legnickiego Parku Technologicznego Letia pojawił się kilka miesięcy temu i związany był m.in. z nową koncepcją funkcjonowania specjalnych stref ekonomicznych w Polsce zaproponowaną przez Ministerstwo Gospodarki. 14 działających w kraju stref ma nie tylko dawać przedsiębiorcom ulgi, ale także pakiet wsparcia połączony z edukacją, współpracą z samorządami, budową infrastruktury drogowej oraz rozwijaniem innowacyjności firm. Włączenie do LSSE Letii ma oznaczać zwiększenie konkurencyjności strefy w porównaniu z innymi SSE.

Zarząd strefy podkreśla, że dotychczasowa działalność parku Letia jest zbieżna z głównymi celami LSSE. Należą do nich przede wszystkim pozyskiwanie inwestorów, wsparcie i rozwój przedsiębiorczości oraz kreowanie nowych miejsc pracy. Teraz wszystkie te działania mają być realizowane przez strefę jeszcze efektywniej, z wykorzystaniem infrastruktury, którą posiada Letia. Dla strefy ważny jest fakt, że pozyskanie Letii na drodze wymiany akcji między akcjonariuszami nie wiąże się z koniecznością budowy nowego obiektu. Daje za to szansę na zwiększenie rentowności samego parku. Wymiana akcji oznacza, że 84,9 proc. udziałów KGHM-u w Letii przejęła LSSE, tymczasem miedziowy koncern otrzymał 12,24 proc. udziałów w kapitale strefy. W dalszym ciągu mniejszościowymi współwłaścicielami Letii pozostają: Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego (15,4 proc.) i Politechnika Wrocławska (O,03 proc.).

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA