fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Legendarny producent gitar Gibson na krawędzi bankructwa

AFP
Firma Gibson Brands Inc. ma 375 mln dolarów długu. Wszystko wskazuje na to, że czeka go bankructwo.

Gibson to jedna z najsłynniejszych gitarowych marek na świecie. Na takich gitarach grają Slash, Jimmy Page, Angus Young, Bernard Sumner, Keith Richards, Eric Clapton, Bob Dylan, Lenny Kravitz, Tony Iommi i Jeff Beck oraz grali nieżyjący już George Harrison, John Lennon, Marc Bolan oraz Jimi Hendrix.

Firma Gibson Brands Inc. z siedziba w Nashville ma ogromne kłopoty finansowe. Jest zadłużona na 375 mln dolarów, a termin spłaty długu to 23 czerwca 2018. Jeśli jej się nie uda dotrzymać terminu, to będzie musiała zapłacić dodatkowe 145 milionów.

W 2017 roku firma wzięła pożyczki o wartości 130 milionów dolarów.

Prezes firmy Henry Juszkiewicz nie będzie miał wyjścia i będzie musiał ogłosić bankructwo. Pierwszą "ofiarą" kłopotów Gibsona jest dyrektor finansowy Bill Lawrence, który stracił pracę po zaledwie roku w firmie.

Juszkiewicz przyznał w rozmowie z "Nashville Post", że sytuacja w firmie jest bardzo zła, ale zarząd robi wszystko, by nie dopuścić do bankructwa. Firma pozbywa się akcji, nieruchomości, wyprzedaje majątek ruchomy i pozbywa się "niepotrzebnych segmentów", a przede wszystkim negocjuje z wierzycielami.

Gibson Guitar Corporation założył w 1902 roku Orville Gibson - lutnik specjalizujący się w produkcji nowego typu gitar i mandolin.

Gitara marki Gibson należąca niegdyś do George'a Harrisona z The Beatles:

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA