fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Niezwykły obraz na aukcji. Nie pokazywano go od 100 lat

AFP
Paryski oddział Sotheby's sprzeda niezwykły obraz Paula Gauguina. To jedno z pierwszych dzieł tego malarza.

Obraz "Le Jardin de Pissarro, quai du Pothuis a Pontoise" powstał w 1881 roku. Na aukcję trafi 29 marca 2019 roku.

Obraz znajduje się w prywatnej kolekcja od lat 20. zeszłego wieku i nie był publicznie pokazywany, poza dwoma wyjątkami. Wczesne obrazy Gauguina niezwykle rzadko pojawiają się na wystawach i aukcjach. Ten obraz jest szczególny jeszcze z innego powodu - na jego odwrocie znajdują się dwa autoportrety artysty.

Poza tym obraz przedstawia ogród innego wybitnego francuskiego impresjonisty Camille'a Pissarra, z którym Paul Gauguin się przyjaźnił w latach 70. XIX wieku. To Pissarro poznał Gauguina z innym i malarzami impresjonistami. Przez lata Gauguin odwiedzał w niedziele przyjaciela, by malować w jego ogrodzie w Pontoise na przedmieściach Paryża.

Według historyków sztuki to Pissarro sprawił, że Gauguin zaczął malować jak impresjonista, bawiąc się kolorami i odcieniami.

Na obrazie widać dom i ogród należący do Camille'a Pissarra i odwróconą tyłem postać z parasolem, prawdopodobnie to właściciel domu i ogrodu. Obraz jest prawdopodobnie hołdem złożonym przyjacielowi i mistrzowi. Natomiast dwa szkice autoportretów na odwrocie są prawdopodobnie pierwszymi, jakie wykonał Gauguin.

W roku w którym powstał obraz Gauguin wciąż nie był "zawodowym artystą", a na życie zarabiał jako makler giełdowy.

Sotheby's szacuje wartość obrazu na 600 - 900 tys. euro (2,6 - 3,9 mln złotych).

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA