fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Cyberprzestępczy rekord padnie w tym roku

Adobe Stock
Ataki typu ransomware (szyfrowanie danych i żądanie okupu) stały się najniebezpieczniejszą bronią cyberprzestępców, powodując co roku gigantyczne straty. Według analizy firmy Cybersecurity Ventures, w 2017 r. wyniosły one 5 mld dol.

To aż piętnaście razy więcej niż w 2015 r. Wówczas łączną wartość strat finansowych spowodowanych złośliwym oprogramowaniem wyceniono na 325 mln dol. Eksperci przekonują, że rekord padnie jednak w tym roku. Działania cyberprzestępców mają spowodować szkody o łącznej wartości 11,5 mld dol.

Od momentu pojawienia się pierwszego poważnego zagrożenia ransomware we wrześniu 2013 r., znanego jako CryptoLocker, wykorzystanie złośliwego oprogramowania pozwoliło na stworzenie wielomiliardowego cyberprzestępczego przemysłu. Stu Sjouwerman, prezes firmy KnowBe4, przekonuje jednak, że wciąż znajduje się on w fazie dość wczesnego rozwoju i dopiero będzie się systematycznie rozrastał poprzez opracowywanie kolejnych pakietów czy stosowanie bardziej wyszukanych metod infekcji. Już dziś szacuje się, że przedsiębiorstwa na całym świecie padają ofiarą ataków przy użyciu złośliwego oprogramowania średnio raz na 40 sekund. Steve Morgan z firmy Cybersecurity Ventures prognozuje, że do końca przyszłego roku globalny biznes będzie notował tego typu atak już co 14 sekund.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA