fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Burmistrz Rzymu zmienia zdanie. Monety z Fontanny di Trevi jednak dostanie Caritas

Fontanna di Trevi w Rzymie
Bloomberg
Burmistrz Rzymu Virginia Raggi zmienia zdanie i monety z Fontanny di Trevi jednak nadal trafiać będą do Caritasu.

Burmistrz Virginia Raggi chciała, by monety wrzucane do fontanny przez turystów trafiały do rady miejskiej i przeznaczane były na cele socjalne oraz bieżącą konserwację rzymskich zabytków - informuje "The Telegraph".

Jednak pod wpływem protestów zdecydowała, że monety wyłowione z największej  rzymskiej fontanny jednak trafią, tak jak dotychczas na konto katolickiej organizacji charytatywnej Caritas.

Także opozycja w radzie miejskiej Rzymu krytykowała burmistrz Raggi za odebranie Caritasowi znacznej sumy, która wspierała liczna akcje charytatywne w stolicy Włoch i utrzymuje w tym mieście ponad 50 ośrodków socjalnych i 145 punktów pomocy w parafiach katolickich.

A katolicki dziennik "Avvenire" nazwał burmistrz Rzymu "wrogiem biednych", pisząc, że odbiera im pieniądze.

Virginia Raggi chciała, by od 1 kwietnia tego roku pieniędzy z Fontanny di Trevi. Caritas jest beneficjentem od 2001 roku. W 2018 z najsłynniejszej rzymskiej fontanny wyłowiono nieco ponad 1,5 mln euro. Turyści wrzucają do niej średnio 3 tys. monet dziennie.

Na początku stycznia tego roku nie tylko zmieniła zdanie w sprawie pieniędzy z Fontanny di Trevi, ale zdecydowała, że Caritas dostanie pieniądze wyłowione ze wszystkich rzymskich fontann. Będzie to dodatkowe ok. 200 tys. euro - informuje dziennik „L'Osservatore Romano". Od wyłowionej sumy odliczana będzie jednak opłata dla miejskiego przedsiębiorstwa Acea, które zajmuje się konserwacją fontann i wyławianiem monet.

Turyści odwiedzający Rzym wierzą, że wrzucając monety do Fontanny di Trevi zapewniają sobie powrót do Wiecznego Miasta. Nie wystarczy jednak tylko rzucić monetą - trzeba to zrobić stojąc tyłem do fontanny i rzucać przez lewe ramię.

Barokowa Fontanna di Trevi zbudowana została w latach 1732-1762 według projektu znanego architekta Nicola Salviego. Do zasilania w wodę wykorzystano rzymski akwedukt z 19 r.p.n.e doprowadzający wodę do Term Agryppy i zasilający inna słynna fontannę - Barcaccia znajdującą się u podnóża Schodów Hiszpańskich.

Fontanna występowała w kilku znanych filmach, m.in. "Słodkie życie" Federica Felliniego czy "Rzymskie wakacje" z Audrey Hepburn i Gregory Peckiem w rolach głównych.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA