Ekonomista z dyplomem Politechniki

Wprawdzie najlepsze w Polsce wydziały ekonomiczne można znaleźć na uniwersytetach, ale również uczelnie techniczne konkurują mocną ofertą w tej dziedzinie. Nasze zestawienie pokazuje, które z nich radzą tu sobie najlepiej.

Publikacja: 13.01.2019 20:00

Ekonomista z dyplomem Politechniki

Foto: 123RF

Politechnika Poznańska, Politechnika Gdańska i Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie – to one wśród polskich uczelni technicznych oferują najlepsze studia ekonomiczne. Młodzi ludzie chcący się kształcić w tym kierunku mają dzisiaj wiele możliwości; mogą kierować się na uczelnie ekonomiczne albo wybrać dobre wydziały ekonomiczne na uniwersytetach czy politechnikach. Te ostatnie nie są wprawdzie powszechnie kojarzone z edukacją ekonomiczną, ale nierzadko oferują ją na wysokim poziomie, stawiając przede wszystkim na zarządzanie.

Potwierdziła to opublikowana w listopadzie ubiegłego roku trzecia edycja naszego Rankingu uczelni i wydziałów ekonomicznych, który „Rzeczpospolita" przygotowuje we współpracy z Ośrodkiem Przetwarzania Informacji – Państwowym Instytutem Badawczym. Podium rankingu wydziałów zdominowały uniwersytety; zwycięzcą został Wydział Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego, a wiceliderem Wydział Zarządzania Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jednak tuż za podium, z różnicą zaledwie 0,18 pkt od zajmującej trzecie miejsce Akademii WSB, uplasował się Wydział Inżynierii Zarządzania Politechniki Poznańskiej. Uzyskał on drugi wynik w całym rankingu (za WNE UW), a najlepszy wśród uczelni technicznych wynik w kategorii jakość nauczania.

Szkoły prezesów

Co ciekawe, to politechniki dominują w pierwszej piątce w tej kategorii – zaraz za Wydziałem Inżynierii Zarządzania Politechniki Poznańskiej uplasowały się Wydział Zarządzania Politechniki Warszawskiej, Wydział Zarządzania AGH i Wydział Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej. Uczelnie techniczne dobrze wypadają też pod względem umiędzynarodowienia, czyli udziału cudzoziemców wśród studentów. Najwięcej punktów zdobył tu Wydział Zarządzania AGH – zajmujący w tej kategorii trzecie miejsce w ogólnym rankingu, a w pierwszej piątce są też WZiE Politechniki Gdańskiej i WIZ Politechniki Poznańskiej.

Dobrą jakość kształcenia na politechnikach potwierdza też nasz ranking szkół prezesów, czyli uczelni, które mają najwięcej absolwentów wśród szefów największych firm w Polsce. Najwięcej, bo prawie 40 proc., prezesów ma dyplom uczelni technicznej – najczęściej Politechniki Warszawskiej albo Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Wprawdzie kończyli tam różne kierunki, ale wielu ma dyplom z zarządzania.

W naszym zestawieniu, które bierze pod uwagę losy absolwentów z ostatnich roczników, najlepiej wśród uczelni technicznych wypadł Wydział Zarządzania Politechniki Częstochowskiej, zajmując w tej kategorii piąte miejsce wśród wszystkich wydziałów ekonomicznych.

Pierwszą dziesiątkę zamyka Wydział Zarządzania Politechniki Warszawskiej, a na dziewiątym plasował się WIZ Politechniki Poznańskiej. – 63 proc. naszych absolwentów rozpoczęło pracę jeszcze w trakcie trwania studiów. Już w pierwszym roku po ukończeniu studiów 17 proc. naszych absolwentów zajmuje stanowiska menedżerskie lub zakłada własną działalność gospodarczą, a 34 proc. staje się analitykiem, doradą lub samodzielnym specjalistą ze swobodą podejmowania decyzji – podkreśla Arkadiusz Kalemba, kierownik administracyjny Wydziału Inżynierii Zarządzania, który sam jest absolwentem Politechniki Poznańskiej.

Jak dodaje, start w karierze ułatwia absolwentom WIZ regularna współpraca wydziału z biznesem w ramach tzw. Rady Biznesu. Jej członkowie omawiają programy kształcenia, organizują staże dla studentów, współpracują z nimi w projektach badawczych i wdrożeniowych. Studenci studiów magisterskich II stopnia na kierunku Inżynieria Zarządzania o profilu Corporate Management/Zarządzanie Przedsiębiorstwem mogą też uzyskać podwójny dyplom Politechniki Poznańskiej i francuskiego Uniwersytetu Lille 1 – Science and Technology. Nic więc dziwnego, że WIZ nie ma problemów z brakiem kandydatów na studia – w ostatnim roku akademickim było ich średnio prawie siedmiokrotnie więcej niż miejsc.

Wiedza od praktyków

Skutków niżu demograficznego nie widać też na Wydziale Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej, który jest wiceliderem wśród uczelni technicznych, a w ogólnym rankingu zajął ósme miejsce. W rekrutacji na rok akademicki 2018/2019 o każde miejsce na Inżynierii danych konkurowało tam ok. 12 kandydatów, na Zarządzaniu inżynierskim – 15; na Analityce gospodarczej – 22, a na Ekonomii aż 33.

– Dla większości naszych kandydatów jesteśmy drogą do kariery menedżerskiej. W trakcie studiów próbujemy wszczepić im także ducha przedsiębiorczości, i to z pozytywnym skutkiem. Niektórzy rozpoczynają działalność jeszcze w trakcie studiów, wielu rozważa taką możliwość po ich ukończeniu – twierdzi dr hab. Julita Wasilczuk, profesor nadzwyczajny Politechniki Gdańskiej i dziekan Wydziału Zarządzania i Ekonomii PG, który jako jedyny w Polsce uzyskał akredytację AMBA dla studiów magisterskich, a obecnie przygotowuje się do dwóch kolejnych akredytacji.

– Kształcenie na naszym wydziale ma charakter akademicki, jednak mamy świadomość, że studenci oczekują także umiejętności praktycznych, dlatego też niektóre tematy są realizowane przez zapraszanych wykładowców z biznesu – zaznacza prof. Wasilczuk. Na połączenie wiedzy teoretycznej z praktyczną stawia też Wydział Zarządzania AGH zajmujący trzecie miejsce wśród uczelni technicznych i dziewiąte w ogólnym rankingu. Jego pracownicy współpracują z biznesem, a część zajęć prowadzą praktycy zarządzania. Studenci wydziału mogą też rozwijać kompetencje menedżerskie na specjalnych warsztatach. Jak zaznacza Natalia Bujak z biura prasowego AGH, średni czas szukania pracy przez absolwentów WZ to maksymalnie trzy miesiące, a ci po studiach magisterskich zajmują często stanowiska kierownicze w czołowych firmach.

Z badań studentów i absolwentów wydziału wynika zresztą, że dla 34 proc. z nich chęć osiągnięcia stanowisk kierowniczych była jednym z motywów podjęcia tam studiów. Nic więc dziwnego, że kandydatów na studia na WZ AGH jest kilkakrotnie więcej niż miejsc – w rekrutacji na rok akademicki 2018/2019 na najchętniej wybieranym kierunku (Informatyka i Ekonometria) przypadało ponad siedem osób na miejsce.

Polscy liderzy edukacji ekonomicznej

Szkoła Główna Handlowa w Warszawie to najlepsza w Polsce uczelnia ekonomiczna. Najlepszy w kraju wydział też jest w stolicy – to Wydział Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego Tak wynika z ogłoszonej w grudniu 2018 r. III edycji naszego rankingu uczelni i wydziałów ekonomicznych, w którym porównaliśmy sześć uczelni i 28 wydziałów mogących prowadzić pełne trójstopniowe studia ekonomiczne. Ranking podsumowuje wyniki uzyskane przez uczelnie i wydziały w czterech kategoriach: karier absolwentów (ten wynik w największym stopniu ważył na końcowej punktacji), jakości nauczania, potencjału naukowego oraz umiędzynarodowienia. Po raz trzeci najlepszą uczelnią ekonomiczną w Polsce okazała się SGH. Wiceliderem pozostaje niepubliczna Akademia Leona Koźmińskiego, a podium zamyka Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu. Wśród wydziałów najwięcej punktów zdobył Wydział Nauk Ekonomicznych UW, wiceliderem został Wydział Zarządzania Uniwersytetu Jagiellońskiego, zaś na trzecim miejscu uplasował się Wydział Nauk Stosowanych Akademii WSB.

Politechnika Poznańska, Politechnika Gdańska i Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie – to one wśród polskich uczelni technicznych oferują najlepsze studia ekonomiczne. Młodzi ludzie chcący się kształcić w tym kierunku mają dzisiaj wiele możliwości; mogą kierować się na uczelnie ekonomiczne albo wybrać dobre wydziały ekonomiczne na uniwersytetach czy politechnikach. Te ostatnie nie są wprawdzie powszechnie kojarzone z edukacją ekonomiczną, ale nierzadko oferują ją na wysokim poziomie, stawiając przede wszystkim na zarządzanie.

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Biznes
Spółki muszą oszczędnie gospodarować wodą. Coraz większe problemy
Biznes
Spółka Rafała Brzoski idzie na miliard. InPost bliski rekordu
Biznes
Naprawa samolotu podczas lotu
Materiał partnera
Przed nami jubileusz 10 lat w Polsce
Materiał partnera
Cyfrowe wyzwania w edukacji