fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Premier przedłużył działanie Funduszu Przeciwdziałania COVID-19

Fotorzepa, Jerzy Dudek
Pieniądze z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 trafią do poszczególnych ministrów. Na najwięcej, ponad 17,7 mld zł, może liczyć szef resortu zdrowia Adam Niedzielski - informuje Business Insider Polska.

Fundusz Przeciwdziałania COVID-19 powstał po wybuchu pandemii. Ma odciążyć budżet państwa oraz pozwolić utrzymać państwowy dług publiczny poniżej konstytucyjnego limitu zadłużenia na poziomie 60 proc. PKB. Pieniądze dla Funduszu pozyskuje z emisji obligacji Bank Gospodarstwa Krajowego.

W ubiegłym roku z Funduszu wydano 92,7 mld zł, chociaż jego plan finansowy zakładał, że będzie to nieco ponad 112 mld zł - wynika z danych BGK.

Business Insider Polska ustalił, że Fundusz Przeciwdziałania COVID-19 będzie istniał także w tym roku. Informację potwierdziło nam Centrum Informacyjne Rządu i podało, że ostatniego dnia ubiegłego roku premier Mateusz Morawiecki zatwierdził jego plan finansowy. Jest znacznie skromniejszy niż ubiegłoroczny i zakłada wydatki na poziomie 48,2 mld zł.

Fundusze trafią do 16 ministerstw i podmiotów. Najwięcej trafi do Ministerstwa zdrowia - 17,724 mld złotych.

Do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - 6,3 mld złotych. Poza tym do Ministerstwa Pracy - 8 mld złotych; Ministerstwa Gospodarki - 3,965 mld oraz do szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów - 1,767 mld zł: na Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych - 1,762 mld zł oraz inne zadania - 5 mln zł.

1,813 mld zł do Prezesa Rady Ministrów i 1,4 mld zł do ministra właściwego ds. aktywów państwowych (pozostałe wydatki w obszarze gospodarki i łączności, w tym na programy rządowe).

Środki na sfinansowanie Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 będzie pozyskiwał Bank Gospodarstwa Krajowego. Emisje obligacji mają gwarancję Skarbu Państwa, ale wydatki Funduszu nie pogłębiają deficytu w budżecie państwa czy długu publicznego liczonego według krajowej metodologii. Będą widziane dopiero w unijnych statystykach sektora instytucji rządowych i samorządowych.

W ubiegłym roku PFR w ramach tarczy finansowej mógł rozdysponować wśród firm 100 mld zł, ale trafiło do nich około 62,5 mld zł. Pełna pula nie została więc wydana. Do małych i średnich przedsiębiorców trafiło nieco ponad 42 mld zł, a mikrofirmom wypłacono blisko 19 mld zł. Program zakończył się w lipcu. Do dużych firm z tarczy popłynęło 1,6 mld zł.

Źródło: Business Insider Polska
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA