fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Rząd zapowiada specjalną pomoc dla gmin górskich

Fotorzepa, Jakub Czermiński
Rząd przekaże 1 mld zł dla gmin turystycznych, które zostały dotknięte skutkami obostrzeń związanymi z pandemią - poinformował premier Mateusz Morawiecki na dzisiejszej konferencji prasowej.

- Chcę też powiedzieć o specjalnej Tarczy dla gmin i powiatów, które są zagrożone obostrzeniami związanymi z koronawirusem - to głównie gminy południowe – mówił premier podczas dzisiejszej konferencji prasowej.

Wyjaśniał, że chodzi o gminy i powiaty związane z turystyka, głównie zimową, a które mogą odczuć bardzo boleśnie konsekwencje zamknięcie stoków narciarskich i usług gastronomiczno-hotelarskich. Przypomnijmy, że lockdown tej branży potrwa do co najmniej do 18 stycznia.

- Brak szybkiej reakcji na kryzys może wywołać bardzo negatywne konsekwencje na rynku pracy. Ta kwota może uratować wielu przedsiębiorców i kolejne miejsca pracy. Środki będą przeznaczone teraz bardzo szybko. Odpowiada za nie budżet państwa. Są wynikiem uszczelnienia systemu podatkowego i naprawy finansów publicznych – przekonywał premier na Twitterze.

Jak dodał, uzgodniona na sztabie kryzysowym kwota na ten program to nawet do 1 mld zł. Szczegóły, czy ma to być pomoc do przedsiębiorstw z tych regionów, czy też może dla samorządów, i na jakiej zasadzie będzie trafiać do beneficjentów, mają zostać przedstawione wkrótce.

Premier poinformował również, że Komisja Europejska dała Polsce zielone światło na uruchomienie krajowych środków w ramach tzw. tarczy finansowej 2.0. – Byliśmy na to gotowi od dawna. Teraz uruchamiamy proces legislacyjny. To co najmniej 35 mld zł, kwota, która ma szanse uratować wielu przedsiębiorców – mówił premier. Tarcza finansowa to pomoc w postaci subwencji na pokrycie kosztów działalności, z kolei tzw. tarcza branżowa 6.0 to pomoc w postaci zwolnień ze składek ZUS czy świadczeń postojowych.

W ramach pierwszego, wiosennego pakietu pomocowego do gospodarki i firm trafiło w sumie ok. 150 mld zł, w tym 60,8 mld zł bezpośrednio z Tarcza Finansowej PFR. Jak podkreślał premier, pozwoliło to skutecznie ochronić miejsca pracy oraz zachować wartość gospodarki i poszczególnych sektorów.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA