fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Kurierzy w Rosji są pożądani jak nigdy. Zarabiają nawet 8300 zł

AFP
Kurier staje się w Rosji najbardziej pożądanym zawodem, tak przez pracowników, jak i pracodawców. Maksymalne zarobki rosyjskich kurierów sięgają już równowartości 8300 zł miesięcznie, czyli są cztery razy wyższe od średniej krajowej.

W marcu zawód kuriera wszedł do dziesiątki najbardziej popularnych i poszukiwanych zawodów w Rosji. Liczba wakatów na stanowisko kuriera zwiększyła się w ciągu miesiąca o średnio 20 proc. Tylko w jednej z firm, które przepytała agencja RIA Nowosti i tylko w Moskwie na kurierów czekało 1400 miejsc pracy. I to pomimo że liczba zainteresowanych zatrudnieniem wzrosła o 29 proc.

Czytaj także:  Listonosze przeciwni wyborom „kopertowym”. Będzie strajk? 

Maksymalna miesięczna płaca kuriera zwiększyła się z 95 tys. rubli (dziś to 5223 zł) do 150 tys. rubli (8292 zł). Ma to związek z rozwojem pandemii i przechodzeniem coraz większej liczby firm na zamówienia w sieci. Najwięcej kurierów wykorzystuje handel detaliczny, zarówno sklepy spożywcze, jak i przemysłowe, apteki, księgarnie i salony muzyczne, sklepy odzieżowe i obuwnicze.

Sprzedawcy internetowi nie podnieśli cen wraz z dewaluacją rubla, dlatego zakupy w sieci są teraz w Rosji o średnio 20 proc. tańsze od tych na żywo. Wielu sprzedawców odzieży czy obuwia oferuje opcję zakupów z wcześniejszą przymiarką. Wtedy kurier dostarczający towar i poczeka za drzwiami około 15 minut. 

Kurierzy w największych miastach Rosji poruszają się najczęściej służbowymi samochodami, a jeżeli pogoda pozwala - rowerami. Są wyposażeni w komplet jednorazowych rękawiczek, środki odkażające i maski lub plastikowe przyłbice zasłaniające twarz. Mniej restrykcyjnie przestrzega się tych przepisów przy doręczeniach w mniejszych i oddalonych ośrodkach Rosji.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA