fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Chińczycy rozmawiają o kupnie Thomasa Cooka

www.thomascookgroup.com
Fosun Tourism z Hongkongu, jeden z właścicieli Thomasa Cooka, prowadzi rozmowy o kupnie działu touroperatorskiego tego koncernu — podał kanał telewizji Sky News. Złożenie oferty jest kwestią kilku tygodni.

Thomas Cook, najstarsze na świecie biuro podróży, radzi sobie coraz gorzej ze spadkiem popytu na organizowane turnusy wypoczynkowe, zwiększa dług i zamierza sprzedać dochodowy dział transportu lotniczego (m. in. linię Condor) — przypomina Reuter. Sprzedaż części działalności ma istotne znaczenie dla przetrwania firmy, bo nowa pożyczka 300 mln funtów (382 mln dolarów) ogłoszona w maju zależy od postępów w zbywaniu aktywów — dodaje Bloomberg. 

Czytaj: "Thomas Cook zaciska pasa i szuka większych marż".

Według Sky News, rozmowy z Chińczykami są na bardzo wstępnym etapie, nie ma gwarancji, że dojdzie do złożenia oficjalnej oferty. Może jednak pojawić się za kilka tygodni, ale nie będzie obejmować linii lotniczych, bo te muszą należeć w większości do europejskiego podmiotu, aby mogły być nadal zarejestrowane na terenie Unii Europejskiej. Fosun korzysta w rozmowach z pomocy banku JP Morgan Chase.

Brytyjczycy otrzymali wiele ofert na całość albo część linii lotniczych, zgłosiła się m. in. portugalska Hi Fly. Kupnem części skandynawskiej działu lotniczego jest zainteresowana grupa funduszów inwestycyjnych Triton Partners, właściciel touroperatora Sunweb.

Czytaj też: "Lufthansa chce przejąć największe linie wakacyjne Niemiec".

Fosun Tourism należy do konglomeratu i grupy inwestycyjnej Fosun International z Szanghaju, zarejestrowanego też w Hongkongu, jest właścicielem marki luksusowych ośrodków wypoczynkowych Club Med i największym udziałowcem w Thomasie Cooku, z 18,7 procentami.

Prezes Fosun Tourism Jim Jiannong Qian powiedział 28 maja agencji Bloomberga, że zakupy aktywów i organiczny wzrost będą modelem biznesowym firmy, a Fosum jest w dobrej sytuacji, by korzystać z rynków europejskich i azjatyckich. — Jeśli połączy się rynek obu tych kontynentów, to powstanie bardzo, bardzo interesujący biznes — uważa.

Zobacz też: "Thomas Cook do agentów: Nie bójcie się nas sprzedawać".

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA