fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Hity wakacji to teraz Zakopane i Turcja

Adobe Stock
Im wcześniej zarezerwujemy wycieczkę czy pobyt w kurorcie, tym mniej zapłacimy. Dotyczy to nie tylko wyjazdów w tropiki, ale też w polskie góry.

Wakacyjne preferencje Polaków się zmieniają. Urlopowicze w tym roku częściej wybierają Zakopane niż morze, a jeśli zagranicę – to Turcję, a nie Grecję – wynika z analiz Nocleg.pl i Travelplanet.pl. Zagraniczne wycieczki rodzin z dziećmi koncentrują się w tym roku w ostatnich dwóch tygodniach czerwca. W rezerwacjach krajowych też jest nowość, bo Polacy zaczęli robić rezerwacje z dużym wyprzedzeniem. Zorientowali się, że im wcześniej się tym zajmą, tym ich wakacje będą tańsze. Tańsze są też czerwcowe wyjazdy zagraniczne.

Ceny wakacji w kraju i za granicą zaczynają być porównywalne. Na przykład dobre miejsce w Kołobrzegu to wydatek od 200 zł w górę za dzień od osoby. Tyle samo wydamy na wypoczynek w Turcji z pełną formułą „wszystko w cenie".

Lepiej powiadom bank, że jedziesz na wakacje

Polowanie na czerwiec

Aż 30 proc. dzieci, którym rodzice wykupili wakacje w biurach podróży, wyjedzie na nie w dwóch ostatnich tygodniach czerwca. To efekt wyjątkowo wcześnie zaczynających się wakacji szkolnych. Dlatego można upolować znacznie tańsze oferty niż w szczycie sezonu. – Oszczędności sięgają od kilkuset złotych do nawet ponad tysiąca złotych w porównaniu ze szczytem sezonu – wskazuje Radosław Damasiewicz, dyrektor e-commerce w Travelplanet.pl. Wakacje w ostatnim tygodniu czerwca w Tunezji dla czteroosobowej rodziny (dzieci w wieku 7 i 10 lat, przelot, hotel czterogwiazdkowy, all-inclusive) zaczynają się od 6300 zł (a nie 7100 zł jak z sezonie), a w Grecji – od 6600 zł (a nie 7700 zł).

Jeśli chodzi o wyjazdy zagraniczne, w 2019 r. wzrost jest niższy od notowanego w 2018 r. Wtedy wyniósł on aż 35 proc. (raport Polskiej Izby Turystyki i Travelplanet.pl), bo biura podróży „przestrzeliły" z ofertą i musiały wyprzedawać wycieczki. – Do połowy maja obserwujemy ok. 10-proc. wzrost zainteresowania ofertą biur podróży. Warto pamiętać, że od momentu, gdy zaczął obowiązywać Turystyczny Fundusz Gwarancyjny, a biura podróży zaczęły sprzedawać większość ofert wakacyjnych w systemie first minute z gwarancją najniższej ceny, mamy do czynienia z wyjątkowym wzrostem wczesnych rezerwacji – mówi Damasiewicz. Średni koszt zagranicznych wakacji w tym roku wzrósł o ok. 30 zł w porównaniu z 2018 r. i wynosi 2485 zł. Ale taka sama wycieczka wykupiona w maju, a nie w lutym jest droższa już o 100 zł.

Konta i karty idealne na podróże po świecie

Rezerwuj dziś, jedź za rok

O korzyściach z wcześniejszych rezerwacji przekonali się również urlopowicze, którzy chcą wypocząć w kraju. Jak wynika z danych platformy Nocleg.pl, w porównaniu z zeszłym rokiem wyraźnie wzrosła liczba rezerwacji first minute, średnio o 23 proc. – Od kilku lat namawiamy, żeby nie odkładać rezerwacji na ostatnią chwilę, bo wtedy jest najdrożej, a wybór gorszy – mówi Agnieszka Wirkowska z Nocleg.pl.

Pierwsze rezerwacje na wakacje 2019 r. pojawiły się już latem zeszłego roku. – Najczęściej są rezerwowane miejsca noclegowe w Zakopanem, to aż jedna czwarta wszystkich rezerwacji. Na dalszych miejscach są Kołobrzeg, Kraków i Gdańsk – mówi Wirkowska. Ostrzega jednocześnie, że dostępność miejsc będzie spadać, bo szacowany jest wzrost liczby rezerwacji o 30 proc. z tygodnia na tydzień.

Zwykle czteroosobowa rodzina decyduje się na wyjazd na minimum pięć dni, ale coraz częściej zdarzają się goście wykupujący nocleg na 13 czy nawet 17 dni urlopu.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA