fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Co zrobić, gdy padnie chmura?

123RF
Kilka rad dla firm jak uniknąć problemów w przypadku awarii dostawcy usług chmurowych.

Po awarii Amazon Web Services przestała działać część usług świadczonych przez tego operatora. Przełożyło się to na problemy z funkcjonowaniem wielu stron i sklepów internetowych. Wielu menadżerów nie mogło wtedy spać spokojnie, bo miało to konsekwencje w stratach finansowych firm.

Powinna to być lekcja na przyszłość. Firmy powinny wiedzieć, gdzie znajdują się ich dane i jak szybko są w stanie je odzyskać.

Don Foster z firmy Commvault podaje cztery rady jak uniknąć ewentualnych problemów z danymi w chmurze:

1. Zarządzaj danymi w regionie

Można umieszczać wszystkie dane w jednej chmurze publicznej. Trzeba tylko wiedzieć gdzie, w jakim regionie, przechowywane są te dane. Konieczne jest zapewnienie pełnej kopii zapasowej danych, przechowywanej w innym regionie, najlepiej jak najbardziej niezależnym i oddalonym od miejsca, gdzie znajdują się podstawowe dane. Pozwoli to szybko odzyskać dane w przypadku awarii i utrzymanie funkcjonowania firmy w czasie przerwy w dostawie usług operatora chmury. Kluczem są tutaj kopie danych, do których można mieć zawsze dostęp. Zautomatyzowanie tworzenia kopii zapasowych i ich weryfikacji oszczędza firmom niepotrzebnych strat.

2. Poznaj lokalizację swoich danych

Firmy powinny mieć informację w jakich lokalizacjach przechowywane są dane. Nie można z góry zakładać, że kopie przechowywane są w wielu regionach. Konieczne jest aktywne zarządzanie procesem przechowywania danych.

3. Zawsze posiadaj plan B

Samo przechowywanie kopii zapasowych poza regionem jednak nie wystarczy. Potrzebna jest elastyczność i możliwość przenoszenia danych pomiędzy lokalizacjami i platformami.

4. Opracuj strategię zarządzania danymi

Warto wykorzystać wiedzę sprawdzonych podwykonawców, którzy pomogą zarządzać danymi, co ułatwi funkcjonowanie całej firmy i pomoże osiągnąć cele biznesowe.

 

Na podstawie materiałów Commvault

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA