Atak hakera - jak rozpoznać i reagować, żeby zminimalizować straty

Masz zainstalowany program antywirusowy, nie wchodzisz na żadne „dziwne" strony, bardzo dbasz o bezpieczeństwo swojego komputera? Mimo to możesz stać się ofiarą hakera. Jak to rozpoznać?

Aktualizacja: 05.04.2019 21:02 Publikacja: 05.04.2019 20:06

Atak hakera - jak rozpoznać i reagować, żeby zminimalizować straty

Foto: Adobe Stock

Ministerstwo Cyfryzacji podaje kilka wskazówek:

1. Twój program antywirusowy zgłasza alert infekcji.

UWAGA! Upewnij się, że powiadomienie na pewno wysyła program antywirusowy. Zdarza się, że alert pochodzi z przeglądarki internetowej. To może być podstęp! Jeśli nie jesteś pewny skąd pochodzi powiadomienie, sprawdź to w swoim programie antywirusowym.

2. Przeglądarka internetowa samoczynnie – bez Twojej woli – otwiera strony.

3. Co chwilę wyskakują Ci dziwne okna aplikacji, a programy na Twoim sprzęcie często się zawieszają.

4. Otrzymałeś informację o tym, że Twoje dane na komputerze zostały zaszyfrowane. Ktoś proponuje, że odzyskasz do nich dostęp, jeśli zapłacisz wskazaną kwotę.

5. Masz 100 proc. pewności, że wpisujesz dobre hasło do systemu lub kont bankowych, a mimo to nie działa.

6. Z Twojej karty kredytowej lub konta bankowego dokonano transakcji, o której nie masz zielonego pojęcia.

7. Znajomi dają Ci znać, że ich spamujesz, a Ty nic o tym nie wiesz, bo przecież nie robisz tego.

Jeśli spotkała Cię któraś z tych sytuacji, możesz mieć problem. Jak go rozwiązać? Liczy się czas.

– Jeśli podejrzewamy, że ktoś uzyskał nieautoryzowany dostęp do naszego komputera, nie ma co czekać. Najważniejsza jest szybka reakcja. Jeśli wiele wskazuje na to, że jesteśmy ofiarą cyberprzestępstwa, trzeba o tym poinformować odpowiednie służby. W przypadku mniej poważnych ataków – możemy zadziałać sami lub skorzystać z serwisu komputerowego – mówi Przemysław Jaroszewski z CERT Polska w NASK.

Radzi zmienić hasła do najważniejszych serwisów (w tym do poczty!),  koniecznie z innego, niezainfekowanego komputera. Postępować trzeba  zgodnie z instrukcjami programu antywirusowego lub poszukać porady eksperta (np. znajomego czy pracownika serwisu).

- Niestety, może się okazać, że bez instalacji systemu od nowa się nie obędzie – mówi ekspert CERT.

Co jeszcze można zrobić samemu? W przypadku problemów z kontem bankowym lub kartą kredytową – skontaktuj się ze swoim bankiem lub firmą, która obsługuje Twoją kartę. Numer telefonu znajduje się np. na tylnej części karty, na wyciągu bankowym lub na stronie internetowej banku.

Jeśli o problemie poinformował Cię program antywirusowy, wykonaj kroki, które doradza. Większość antywirusów udostępnia link do strony, gdzie znajdziesz informacje na temat wykrytego zagrożenia.

Rób kopie zapasowe – to kluczowy krok, który pomoże Ci przygotować się na wypadek włamania. Dlaczego? Dość często okazuje się, że po infekcji trzeba usunąć wszystkie dane z komputera i od nowa zainstalować system operacyjny. Możesz wybrać rozwiązanie, które automatycznie tworzy takie kopie (codziennie lub nawet co godzinę). Nieważne, na co się zdecydujesz – kopie muszą być robione regularnie i poprawnie. Warto raz na jakiś czas sprawdzić, czy dane rzeczywiście da się z nich odzyskać.

– Jeśli uważasz, że padłeś ofiarą cyberprzestępców, zgłoś to nie tylko na policję, ale także na https://incydent.cert.pl – wskazuje Przemysław Jaroszewski z CERT Polska w NASK. – Rejestrowanie i obsługa zdarzeń naruszających bezpieczeństwo w sieci to jedno z naszych głównych zadań. Aktywnie reagujemy też m.in. w przypadkach bezpośrednich zagrożeń dla użytkowników – dodaje ekspert.

Tylko w 2018 r. operatorzy z zespołu CERT Polska przyjęli 19 439 zgłoszeń, które zostały dokładnie przeanalizowane i odpowiednio zaklasyfikowane. W sumie odnotowano 3 739 incydentów bezpieczeństwa, czyli średnio ponad 10 dziennie.

Jeżeli widzisz w sieci, coś co Cię niepokoi – nie wahaj się i reaguj. Incydenty naruszające bezpieczeństwo w sieci można zgłosić na stronie https://incydent.cert.pl , natomiast nielegalne treści w Internecie na stronie https://dyzurnet.pl .

Ministerstwo Cyfryzacji podaje kilka wskazówek:

1. Twój program antywirusowy zgłasza alert infekcji.

Pozostało 98% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona