fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Bezpieczeństwo

Koronawirus: kwarantanna po powrocie z ferii w ciepłych krajach

kwarantanna
Adobe Stock
Wracający do Polski samolotem muszą zostawić na lotnisku swoje szczegółowe dane i adres zamieszkania.

Zamknięte stoki i hotele w Polsce spowodowały, że spora część Polaków postawiła na wyjazd za granicę, często do ciepłych krajów, np. Egiptu, Turcji, Tunezji itd. Powoli zbliżają się powroty. Warto więc pamiętać, że wielu turystów będzie czekać kwarantanna. A wszystko to za sprawą rozporządzenia Rady Ministrów z 21 grudnia 2020 r. Wprowadza ono dziesięciodniową kwarantannę dla osób powracających z zagranicy transportem zorganizowanym – czyli samolotem, autobusem lub innym środkiem transportu zbiorowego – od 28 grudnia 2020 r. do 17 stycznia 2021 r.

Z obowiązku kwarantanny zwolnione są osoby zaszczepione przeciwko Covid-19 oraz te, które zakończyły hospitalizację, odbywanie izolacji lub izolacji w warunkach domowych z powodu stwierdzenia zakażenia wirusem SARS-CoV-2.

Na czym polega kwarantanna? W myśl oficjalnej definicji to odosobnienie osoby zdrowej z powodu narażenia na zakażenie. Trwa dziesięć dni – jeśli w jej trakcie nie wystąpiły objawy Covid-19. Odstąpiono od testowania osób bezobjawowych w kwarantannie.

W czasie kwarantanny, po pierwsze, nie można opuszczać domu. Po drugie, spacery z psem, wyjścia do sklepu czy do lekarza są zakazane.

W przypadku występowania objawów choroby (złe samopoczucie, gorączka, kaszel, duszności) należy skontaktować się z przychodnią i umówić teleporadę u lekarza pierwszego kontaktu.

Policja w ramach patroli odwiedza osoby, które są objęte kwarantanną i sprawdza, czy rzeczywiście pozostają w miejscu swojego zamieszkania. Przepisy przewidują możliwość nałożenia kary finansowej do 30 tys. zł na te osoby, które kwarantanny nie przestrzegają. Decyzja o konkretnej wysokości kary jest zawsze indywidualna.

Od niedawna kwarantanna jest zawieszona na czas wykonania testu, na który skierował nas lekarz podstawowej lub nocnej opieki zdrowotnej (droga do miejsca pobrania wymazu i powrót do domu). Od 28 listopada2020 r. zawieszenie kwarantanny lub izolacji następuje także wtedy, gdy konieczna jest wizyta u lekarza. W tych sytuacjach nie ma obowiązku zgłaszania się do sanepidu.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA