fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Skok kursu franka był prezentem dla polityków

W pewnej chwili w styczniu za franka było trzeba zapłacić 5,20 zł, wobec ok. 3,50 zł przed komunikatem SNB
123RF
Wzrost wartości franka na początku 2015 r. wywołał lawinę pomysłów, jak pomóc zadłużonym w tej walucie. Żaden nie został zrealizowany, potaniały natomiast akcje banków.

W połowie stycznia 2015 r. Szwajcarski Bank Narodowy (SNB) przestał bronić swojej waluty przed aprecjacją, co robił od jesieni 2011 r. Uznał, że jeśli Europejski Bank Centralny zwiększy skalę skupu papierów wartościowych za wykreowane pieniądze, czego wówczas powszechnie oczekiwano (słusznie, jak się miało okazać tydzień później), napływ kapitału do Szwajcarii sprawi, że obrona kursu franka stanie się bardzo kosztowna.

Skutkiem decyzji SNB był skok kursu franka wobec euro i w efekcie wobec złotego. W pewnej chwili za franka było trzeba zapłacić 5,20 zł, w porównaniu z ok. 3,50 zł chwilę przed komunikatem banku. Na tym poziomie kurs helweckiej waluty nie utrzymał się jednak długo. Dzień zakończył na poziomie ok. 4,30 zł, a w kolejnych tygodniach spadł tuż poniżej 4 zł, gdzie utrzymuje się do dziś.

Średnio w 2015 r. za franka trzeba było zapłacić 3,91 zł, w porównaniu z 3,44 zł rok wcześniej. Dla ponad 500 tys. polskich gospodarstw domowych...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA