fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

NBP przerwał zakupy złota

Fotorzepa/ Robert Gardziński
W listopadzie Narodowy Bank Polski posiadał w swoich rezerwach około 129 ton złota, tyle samo, co miesiąc wcześniej – wynika z opublikowanych w piątek danych.

Wcześniej przez cztery miesiące z rzędu NBP zwiększał swoje zaangażowanie w złoto. W tym czasie łącznie kupił około 26 ton kruszcu. Przed tymi transakcjami zasoby złota w rezerwach NBP wynosiły 103 tony i praktycznie nie zmieniały się od 1998 r.

Prezes NBP Adam Glapiński zapytany we wrześniu o zakupy kruszcu przyznał, że zarząd banku centralnego zmienia strategię zarządzania rezerwami. I nie jest odosobniony. W październiku o 10-krotnym zwiększeniu zasobów złota w rezerwach (do 31,5 ton) powiadomił bank centralny Węgier.

Na koniec listopada złoto stanowiło nieco ponad 4,4 proc. aktywów rezerwowych NBP, w porównaniu do niespełna 4,1 proc. średnio od początku tego stulecia.

Oficjalne aktywa rezerwowe NBP na koniec listopada wynosiły 113,8 mld USD, o 2,4 mld USD więcej, niż miesiąc wcześniej. Poprzednio rezerwy były większe w marcu br., gdy sięgnęły rekordowych 119,5 mld USD.

W przeliczeniu na polską walutę oficjalne aktywa rezerwowe NBP wynosiły na koniec listopada 429,5 mld zł, o 3,9 mld zł więcej, niż miesiąc wcześniej. Większe były poprzednio w marcu 2017 r., gdy wynosiły 441,8 mld zł.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA