fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Niskie stopy coraz bardziej dotkliwe dla banków

Przyszły rok będzie dużo trudniejszy dla sektora, który odczuje nie tylko spadek stóp procentowych i interchange, ale też znacznie wyższą opłatę na Bankowy Fundusz Gwarancyjny.
Bloomberg
Monika Krześniak-Sajewicz
Na wynikach zaważy też spadek przychodów kartowych i opłaty na BFG.

Trzy kwartały 2014 r. zakończyły się dla sektora bardzo dobrym rezultatem. Potwierdzają to dane 25 banków, które podały nam swoje wyniki finansowe. Zarobiły one w ciągu trzech kwartałów 11,4 mld zł, o 7,5 proc. więcej niż przed rokiem.

Aż 17 banków poprawiło zysk netto w porównaniu z ub. rokiem (łącznie z Bankiem DnB, który rok wcześniej miał stratę związaną z restrukturyzacją, a trzy kwartały 2014 r. zakończył już zyskiem netto). Tylko osiem miało gorszy wynik niż rok temu.

Konsolidacja sektora

– Po trzech kwartałach 2014 r. wynik był lepszy, niż przewidywano, zwłaszcza odsetkowy, dzięki szybkiemu dostosowaniu po stronie depozytowej. Ale banki  zarobiły też więcej  na sprzedaży obligacji – tłumaczy Tomasz Bursa, partner OPTICapital.

Postępująca konsolidacja sektora sprawia jednak, że część wyników poszczególnych banków nie jest w pełni  porównywalna. PKO BP przejął Nordea Bank, co skokowo zwiększyło jego aktywa w porównaniu ze stanem ...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA