fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

Słaby wrzesień dla polskich banków

Warszawa
Bloomberg
Sektor bankowy we wrześniu zarobił tylko 269 mln zł, po dziewięciu miesiącach zysk spadł o połowę.

We wrześniu zysk netto sektora wynosił 269 mln zł, czyli spadł o 75 proc. rok do roku - wynika z danych Narodowego Banku Polskiego. Głównie za sprawą zmniejszenia wyniku z odsetek i wzrostu odpisów kredytowych. Dla porównania w sierpniu, najlepszym od dawna miesięcy pod względem zysku, sektor miał 1,3 mld zł zarobku netto.

Wynik z odsetek wyniósł 3,66 mld zł, czyli spadł rok do roku o 3,4 proc. i nieznacznie obniżył się wobec rezultatu z lipca i sierpnia, gdy wyniósł po 3,72 mld zł. Wynik z opłat i prowizji we wrześniu sięgnął 1,27 mld zł, czyli urósł rok do roku aż o blisko 16 proc., zwiększył się także w porównaniu z sierpniem, gdy wyniósł blisko 1,2 mld zł. Koszty administracyjne (bez amortyzacji) wyniosły 2,65 mld zł, czyli spadły o 5 proc. rok do roku, były niemal identyczne jak w sierpniu. Wyraźnie znowu podskoczyły odpisy kredytowe. Wyniosły 1,09 mld zł, czyli urosły rok do roku o prawie 60 proc. i zwiększyły się także wobec sierpnia i lipca, gdy było to odpowiednio „tylko" 709 mln zł i 463 mln zł.

Po dziewięciu miesiącach tego roku sektor ma 5,92 mld zł zysku, o 49 proc. mniej niż rok temu. Całkowite przychody operacyjne netto wyniosły 50,6 mld zł, co oznacza spadek o 6,1 proc. rok do roku. Wynik odsetkowy zmalał o 3,4 proc., do 35,7 mld zł, zaś prowizyjny urósł o 8,7 proc., do 10,8 mld zł. Koszty administracyjne były na poziomie 26,2 mld zł, czyli zmalały o 1,9 proc. Odpisy wyniosły w okresie pierwszych dziewięciu miesięcy 9,2 mld zł, rosnąc rok do roku o 31,5 proc.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA