fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

Niespodziewany zysk Deutsche Banku

Deutsche Bank
Bloomberg
Największy bank w Niemczech zaskoczył zyskiem netto w III kwartale i poprawił prognozę obrotów działu bankowości inwestycyjnej, mimo restrukturyzacji i pandemii

Zysk będący do podziału wśród udziałowców wyniósł 182 mln euro wobec straty 942 mln rok wcześniej, zapewnił go największy dział bankowości inwestycyjnej, bo dział obsługi firm zmniejszył obroty. Zysk brutto wyniósł 482 mln euro. Deutsche Bank wypracował ostatni zysk kwartalny w styczniu-marcu 2019. W ostatnich 5 latach bank tracił dużo, teraz ma nadzieję na zmianę kolei losu dzięki prowadzonej restrukturyzacji: zmniejszeniu załogi, rezygnacji z pewnej działalności i ograniczeniu swych kosztów — pisze Reuter. Obroty kwartalne zwiększyły się o 13 proc. do 5,94 mld euro — podała AFP. Analitycy pytani przez Factset spodziewali się straty 82 mln euro i obrotów 5,63 mld.

- Nasz model biznesowy, na którym skupiliśmy się opłaca się, znaczna część wzrostu naszych przychodów jest już długotrwała — stwierdził prezes Christian Sewing. Również analitycy uważają, że dokonywane zmiany zaczynają dawca korzyści chociaż różne niepewności związane z COVID-19 zaciemniają perspektywy.

Jasną pozycją w bilansie banku jest dział inwestycyjny, który zwiększył obroty o 43 proc. do 2,37 mld euro dzięki wzrostowi o 47 proc. stałego dochodu i kursom walut. Dla porównania, w amerykańskich bankach te działy zwiększyły obroty o 21 proc. — podał Barclays. Dział obsługi firm zmniejszył obroty o 5 proc. do 1,3 mld na skutek spadku o 8 proc. transakcji globalnych, dział detaliczny miał bez zmiany 2 mld euro. Deutsche Bank spodziewa się teraz znacząco większego przychodu swego działu inwestycyjnego w tym roku, wcześniej mówił tylko o większym. Do poprawy przyczyniły się wahania rynków, co nakręcało operacje.

Koszty DB zmalały o 10 proc. do 5,2 mld euro, do 2022 r. bank zmniejszy zatrudnienie o 18 tys. osób na świecie do 74 tys. 30 września zatrudniał 86 984 pracowników. Odpisy na straty związane z kredytami wzrosły niemal dwukrotnie do 273 mln euro, były jednak znacznie niższe od 761 mln w II kwartale

Niektórzy niemieccy bankierzy uprzedzają, że przychody banków inwestycyjnych mogą nieco zmaleć w przyszłym roku. Kadra kierownicza uważnie obserwuje, jak rosną straty z udzielonych kredytów wraz ze zmniejszaniem się rządowych programów pomocy firmom i konsumentom w czasie pandemii.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA