fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

Ukraina: nowy banknot z tajemniczym okiem

materiały prasowe
Po 13 latach Ukraina ma nowy banknot. Ma nominał 1000 hrywien i bardzo nowoczesne zabezpieczenia. Uwagę przykuwa trójwymiarowe żółto-zielone „oko".

Narodowy Bank Ukrainy (NBU) w piątek (25.10) wprowadza do obiegu nowy banknot o nominale 1000 hrywien. To pierwszy nowy banknot od 2006 r kiedy to NBU wyemitował banknot 500-hrywnowy.

Banknot ma rozmiar 75 mm na 160 mm a dominującym kolorem jest niebieski.

Na awersie znajduje się podobizna Wolodymyra Wernadskiego - XIX wiecznego myśliciela i przyrodnika pierwszego prezesa Ukraińskiej Akademii Nauk. Wołodymyr Wernadskij jest najbardziej znanym ukraińskim naukowcem, jednym z pionierów geochemii i radiogeologii, twórcą biogeochemii, doktryny biosfery i noosfery.

„Wiesz, jak droga dla mnie jest Ukraina i jak głęboko ukraińskie przebudzenie przenika do mojego narodowego i własnego światopoglądu..." - napisał naukowiec w swoich wspomnieniach. „Wierzę w wielką przyszłość Ukrainy" - ten właśnie cytat widnieje na awersie.

Jednak uwagę przyciąga tutaj tajemnicze zielonkawe „oko" - jedno z wielu nowoczesnych zabezpieczeń banknotu znane jako SPARK feature - trójwymiarowy element z dynamicznie zmieniającą się jaskrawą kolorystyką od żółci do jadeitowej zieleni. Na rewersie banknotu znajduje się rysunek prezydium Ukraińskiej Akademii Nauk.

Oprócz „oka" banknot wyposażony jest w znaki wodne, mikroteksty, znaki dla niewidomych, znaki widoczne w ultrafiolecie itp.

NBU wprowadzi do obrotu około 5 mln sztuk nowych banknotów.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA