fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

Idea Bank na symbolicznym plusie

materiały prasowe
Bank miał w II kwartale zysk netto w wysokości 1 mln zł. Trwają prace nad nowym planem naprawy.

Idea Bank miał w II kwartale 1 mln zł zysku neto wobec 0,5 mln zł straty rok temu i 1,7 mln zł zysku w I kwartale. Wynik odsetkowy w II kwartale 2020 roku wyniósł 113,3 mln zł, czyli spadł 29 proc. rok do roku. Wynik z tytułu opłat i prowizji wyniósł 1,4 mln zł, co oznacza spadek o 64 proc. Odpisy urosły tylko o 14 proc., do 72 mln zł, czyli nieznacznie biorąc pod uwagę, że w większości dużych banków rosły z powodu pandemii o 80-100 proc. i więcej.

Po półroczu bank ma 2,7 mln zł zysku netto wobec 84 mln zł straty rok temu. Bank nadal zmniejsza sumę bilansową, aby poprawić współczynniki kapitałowe, zmalała o 9,6 proc. przez pół roku, do 15,7 mld zł.

Wskaźnik TCR grupy Idea Banku pod koniec czerwca 2020 roku wynosił 0,86 proc. był więc 9,64 proc. poniżej wymaganego limitu. Wskaźnik Tier1 jest na poziomie 0,3 proc., jest więc 8,2 proc. poniżej wymogów. Wcześniej bank podawał, że luka kapitałowa sięga 1 mld zł.

Bank podał, że "intensywnie" pracuje nad nowym planem naprawy. W lipcu Komisja Nadzoru Finansowego odmówiła zatwierdzenia aktualizacji planu naprawy banku i wezwała go do przedstawienia nowego planu w ciągu trzech miesięcy. "Dla Idea Bank celem strategicznym było i jest odbudowanie współczynników kapitałowych. Dla osiągnięcia tego celu został przygotowany i przedstawiony rynkowi plan działań służących szybkiej ich poprawie. Ze względu na fakt, że kurator banku (jest nim Bankowy Fundusz Gwarancyjny – red.) w ostatnich tygodniach dwukrotnie sprzeciwił się części tych projektów, bank pracuje obecnie nad rozwiązaniami, które pozwolą na poprawę sytuacji kapitałowej. Zostaną one wpisane do nowego planu naprawy, który zostanie zaprezentowany KNF w połowie października, zgodnie z oczekiwaniami nadzoru" – podał bank.

BFG sprzeciwiał się sprzedaży przez Idea Bank udziałów w Idea Money. We wrześniu bank złożył do KNF wniosek dotyczący odwołania BFG z funkcji kuratora banku z powodu - w ocenie banku – niewłaściwego wykonywania tej funkcji. Jako przykład starań dotyczących poprawy sytuacji kapitałowej bank podaje planowaną emisję akcji, mogącą przynieść mu 25-100 mln zł. „Pozyskanie kapitału w drodze emisji opartej na subskrypcji prywatnej jest obecnie znacznie bardziej efektywną metodą wzmacniania bazy kapitałowej, a jej przeprowadzenie wpłynie korzystnie na wartość wskaźników kapitałowych" - podano.

Ostatnio pojawiły się informacje z prokuratury, że zamierza postawić Leszkowi Czarneckiemu, głównemu akcjonariuszowi, zarzuty i wnioskować o jego areszt w związku z aferą GetBack. Jednocześnie bank podnosił oprocentowanie lokat po tym wydarzeniu, co może sugerować, że chciał zbudować większy bufor płynności. - Działamy normalnie, pomimo doniesień medialnych, jakie w ostatnim czasie pojawiają się wokół naszego banku oraz głównego akcjonariusza, a także decyzji niektórych organów państwa. Nasze najważniejsze cele to dbanie o dobro klientów i akcjonariuszy oraz wzmocnienie kapitałowe banku – mówi Jerzy Pruski, p.o. prezesa Idea Banku.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA