fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

Europejski Bank Centralny zawiesza dywidendy banków do końca 2020 roku

Bloomberg
Europejski Bank Centralny poinformował, że przedłuża rekomendację wstrzymania wypłaty dywidend oraz skupu własnych akcji banków strefy euro do końca 2020 roku.

Andrea Enria, przewodniczący Rady Nadzorczej Europejskiego Banku Centralnego, poinformował, że przedłużenie rekomendacji, która miała obowiązywać do października 2020, wynika z aktualnej oceny sektora bankowego strefy euro. Pandemia koronawirusa w ocenie EBC mocno go osłabiła.

Czytaj także: Fed nakłada restrykcje na dywidendy banków

Już w marcu tego roku EBC rekomendował bankom wstrzymanie wypłaty dywidend i wykupu własnych akcji do października. Jednak Europejska Rada ds. Ryzyka Systemowego (ESRB), której przewodzi szefowa EBC, Christine Lagarde, zalecała by banki nie wypłacały dywidend i wykupywać akcji do końca tego roku.

Według danych EBC wstrzymanie wypłaty dywidend zatrzymało około 30 miliardów euro w systemie bankowym strefy euro i pozwoli na pokrycie strat oraz zostanie przeznacozne na pożyczki dla firm dotkniętych skutkami pandemii koronawirusa.

Europejski bank centralny może jedynie wezwać banki komercyjne do dobrowolnego dostosowania się do jego rekomendacji. Andrea Enria powiedział agencji Bloomberga, że EBC może też podjąć "prawnie wiążące środki", jeśli pożyczkodawcy nie zrobią tego, o co prosi bank centralny.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA