fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

Banki kolejny miesiąc na plusie

Bloomberg
Sektor bankowy zanotował kolejny miesiąc z dodatnim wynikiem, ale od początku roku spadek zysku jest duży.

Zysk netto sektora bankowego w okresie styczeń-maj 2020 roku wyniósł 3,38 mld zł, co oznacza spadek rok do roku o 42 proc. – wynika z danych Narodowego Banku Polskiego. W samym maju zysk wynosił 1 mld zł, czyli spadł o 38 proc. z 1,6 mld zł rok temu. Przypomnijmy, że w kwietniu zysk wynosił niecałe 0,9 mld zł (spadł więc o 38 proc.). W marcu zaś było nieco ponad 0,3 mld zł straty netto (ze względu na podwyższone odpisy, które wyniosły 1,9 mld zł ze względu na tzw. modelowe rezerwy zawiązywane przez banki w raportach za I kwartał).

W maju odpisy kredytowe wyniosło lekko powyżej 0,9 mld zł (podobnie jak w kwietniu), czyli urosły o „tylko" 13 proc. Najprawdopodobniej czerwiec – podobnie jak marzec – przyniesie kolejny duży wzrost odpisów ze względu na uwzględnianie przez banki w modelach ryzyka pesymistycznych prognoz makroekonomicznych i obciąży to rezultaty II kwartału).

Całkowite przychody operacyjne netto w okresie styczeń-maj 2020 roku wyniosły 28,6 mld zł, co oznacza spadek o 2,9 proc. rdr. Koszty administracyjne były na poziomie 15,46 mld zł, spadając rdr o 0,3 proc. Odpisy wyniosły w pięciu miesiącach tego roku 5,14 mld zł, czyli urosły o 44 proc. W wynikach sektora bankowego w znikomym stopniu na razie widoczny jest wpływ obniżonych w marcu, kwietniu i maju stóp procentowych (stopa referencyjna spadła z 1,50 proc. do 0,10 proc.).

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA