fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

Getin Noble Bank zainteresował inwestorów

Shutterstock
Dwie oferty wpłynęły od funduszy private equity zainteresowanych większym z banków Leszka Czarneckiego. Na razie nie ma informacji o ofertach na będącą w trudniejszej sytuacji Ideę.

Doradca reprezentujący Getin Noble Bank w procesie poszukiwania inwestora finansowego otrzymał dwie niewiążące oferty od wybranych funduszy private equity, dopuszczonych do badania due diligence banku, dotyczące jego dokapitalizowania. Ich nazw nie ujawniono.

Duża luka kapitałowa

Oferty zawierają szereg warunków, w tym między innymi odnoszących się do zakupu istniejących już akcji banku, uzgodnień z organami regulacyjnymi oraz przeprowadzenia dodatkowego badania due diligence banku.

Na razie nie napłynęły informacje od Idea Banku, drugiego banku kontrolowanego przez Leszka Czarneckiego, dotyczące zainteresowania inwestorów. Idea jest w znacznie gorszej sytuacji finansowej, nie spełnia wskaźników kapitałowych wymaganych przez dyrektywę UE.

Oba banki poszukują inwestora od początku tego roku w lutym wybrane fundusze private equity dopuszczono do badania due diligence. Pierwotnie plan zakładał, że połączą się, a inwestor dokapitalizuje powstały w ten sposób bank. Jednak po tym jak Idea zanotowała ogromną, sięgającą 1,9 mld zł stratę w 2018 r. i okazało się, że ma tylko 270 mln zł kapitału i jej szacowana luka kapitałowa urosła do 1,5 mld zł, stało się coraz bardziej prawdopodobne, że Getin nie będzie skłonny do fuzji, bo jego sytuacja jest lepsza - ma wyższe współczynniki wypłacalności, choć ze względu na większą skalę też ma sporą, sięgającą ponad 1,5 mld zł. Wątpliwości nie miała Komisja Nadzoru Finansowego, która dwa tygodnie temu nie zgodziła się na tę operację ze względu na brak zainteresowania inwestorów, bez których wsparcia finansowego połączony bank nie spełniałby wymogów kapitałowych.

Nowy właściciel Getinu wesprze Ideę?

Pozyskanie przez Getin Noble Bank inwestora nie jest przesądzone, ale jeśli się uda, może to być korzystna informacja także dla Idei. Ten mniejszy bank raczej go nie pozyska, więc będzie musiał realizować plan B, polegający na sprzedaży około połowy aktywów, aby podnieść współczynniki kapitałowe, ale konieczne do tego będzie uzyskanie odpowiednich cen, co może być zdaniem analityków trudne. Oba banki kontroluje Czarnecki, więc być może zasilony w nowy kapitał Getin Noble kupiłby sprzedawane aktywa po odpowiedniej dla Idei cenie. Sęk w tym, że najprawdopodobniej po emisji akcji i dokapitalizowaniu, skutkujących dużym rozwodnieniem, Czarnecki straci kontrolę nad Getin Noblem na rzecz nowych inwestorów. W takim scenariuszu trudno sobie wyobrazić, aby nowi właściciele Getinu przeprowadzali transakcję „ratującą" Idea Bank. Chyba, że byłby to jeden z warunków i element transakcji przejęcia przez nich kontroli nad Getin Noblem.

Pojawiają się także opinie, że gdyby plan B Idea banku nie wypalił, to pozyskanie inwestora przez Getin Noble miałoby dodatkowe znaczenie: mogłoby to umożliwić przymusową restrukturyzację Idei bez zagrożenia rozlania się problemów na Getin, który jest znacznie większy niż Idea (46 mld zł vs 19 mld zł depozytów).

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA