fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

Lewiatan chce pomóc w mediacji z frankowiczami

Frank szwajcarski
Bloomberg
Organizacja zrzeszająca prywatnych przedsiębiorców chce pomóc w polubownym zakończeniu sporów banków i kredytobiorców frankowych.

Część banków może zdecydować się na ugody z osobami, które zaciągnęły kredyty frankowe. Jedną z form zakończenia sporów może być mediacja. Mediatorzy Centrum Mediacji Lewiatan są gotowi do podjęcia się rozwiązywania sporów w sprawach kredytów frankowych – podaje Konfederacja Lewiatan.

- Przeprowadziliśmy już szkolenie mediatorów w sprawach kredytów frankowych. Przygotowaliśmy listę osób gotowych do podjęcia się spraw frankowych. Tych przedsądowych, w mediacji umownej i ze skierowania sądowego – mówi Małgorzata Miszkin-Wojciechowska, dyrektorka Centrum Mediacji Lewiatan.

Zarządzany przez nią departament już wcześniej proponował rozwiązanie problemu kredytów frankowych, korzystając z doświadczeń amerykańskich, na drodze mediacji. Roman Rewald, prezes Centrum Mediacji Lewiatan, amerykański adwokat, analizował sytuację tzw. bańki dotyczącej kredytów hipotecznych w USA, która była przyczyną kryzysu na rynkach finansowym i nieruchomości w 2008 r. Doświadczenie pokazuje, że w USA mediacja jest najlepszym rozwiązaniem, bo to strony same kontrolują niezbędne zmiany we wzajemnym stosunku prawnym, bez oddawania się w ręce sądowego rozstrzygnięcia.

W czwartek, 20 maja, w Sądzie Okręgowym w Warszawie odbędzie się spotkanie w sprawie mediacji między frankowiczami i bankami, które Lewiatan organizuje wspólnie z sekcją polską GEMME (Europejskie Stowarzyszenie Sędziów ds. Mediacji).

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA