fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

Londyn szuka superkandydata na szefa Banku Anglii

Bloomberg
Brytyjski minister finansów Phillip Hammond przystąpił do szukania nowego prezesa banku centralnego, kogoś, kto potrafi pokierować piątą gospodarką świata i jej światowym centrum finansowym podczas burzliwego początku brexitu

Kanadyjczyk Mark Carney przedłużał dwukrotnie kadencję na najważniejszym stanowisku w Bank of England, ale wykluczył kolejne przedłużenie, mimo że brexit wisi w powietrzu. Objął to stanowisko 1 lipca 2013 i zwolni je 31 stycznia 2020.

- Szukamy oczywiście kandydata możliwie największego kalibru. Skoro opuszczamy Unię, to jest bardzo istotne, aby Zjednoczone Królestwo odgrywało nadal ważną rolę na światowych forach - powiedział Hammond w komisji parlamentarnej. Ma nadzieję, że będzie mógł ogłosić nominację w październiku, a nowy prezes zacząłby pracę w lutym 2020. Chciałby zatrudnić kogoś na 8 lat, choć rozważy odstępstwo od tego wobec nadzwyczajnego kandydata - pisze Reuter.

Minister podziękował Carneyowi za pomoc w kierowaniu brytyjską gospodarką "w pełnym wyzwań okresie, teraz mamy stabilną sytuację, niską inflacje i najszybszy wzrost płac w ciągu dekady".

Hammond wyrazili wcześniej w kwietniu nadzieję, że niepokoje wokół brexitu nie odstraszą potencjalnych kandydatów od ubiegania się o stanowisko prezesa z gażą 480 tys. funtów rocznie.

- Wiemy z doświadczenia poprzedniego kryzysu, że dzięki współpracy banków centralnych zapewniamy stabilizację. Dlatego też jest bardzo ważne znalezienie kogoś, kto może odrobić pracę domową pierwszej klasy, kogoś, kto budzi szacunek na arenie międzynarodowej - powiedział teraz.

Procedura rekrutacyjna ma zapewnić wybór najbardziej wykwalifikowanego kandydata z możliwie najszerszego grona ubiegających się - stwierdził resort finansów. Wśród potencjalnych kandydatów są były wiceprezes Banku Anglii, a obecnie prezes urzędu nadzoru finansowego Financial Conduct Authority, Andrew Bailey, wiceprezes BoE Ben Broadbent i jego główny ekonomista Andy Haldane.

B.prezes Reserve Bank of India w latach 2013-16, wcześniej główny ekonomista MFW (2003-6 r.), Raghuram Rajan odmówił wypowiedzi, gdy zapytano go w kwietniu, czy rozważa powrót do aktywnego życia zawodowego.

Resort finansów zatrudnił firmę werbunkową Sapphire Partners do pomocy w poszukiwaniach; to pierwszy raz, gdy rząd korzysta z zewnętrznej pomocy w obsadzeniu stanowiska prezesa Banku Anglii. Przedstawiciel resortu wyjaśnił, że to zapewni największe grono kandydatów; rozmowy z nimi będą prowadzone latem.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA