fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

Co zrobi EBC?

Bloomberg
Europejski Bank Centralny zmieni swoje prognozy na bardziej gołębie, ale do obniżki stóp dojdzie najprawdopodobniej dopiero we wrześniu – oczekują ekonomiści ankietowani przez agencję Reutera.

Spotkanie Rady Prezesów EBC odbędzie się w najbliższy czwartek. Budzi ono ogromne zainteresowanie, gdyż może stanowić wstęp do zmiany polityki banku. – W odpowiedzi na słaby wzrost i wciąż niską inflację EBC prawdopodobnie dostosuje swoje decyzje i przyrzeknie utrzymać stopy na „obecnych lub niższych”, a nie tylko na „obecnych” poziomach – mówi cytowany przez Reutera Florian Hense, ekonomista Berenberg Banku.

Obecna stopa depozytowa w strefie euro wynosi -0,4 i jest najniższa w historii. Rentowność 10-letnich niemieckich obligacji w lipcu po raz pierwszy spadła poniżej stopy depozytowej EBC, co jest kolejnym sygnałem, że inwestorzy liczą na obniżkę stóp przez bank strefy euro.

Poglądy globalnych banków co do obniżki stóp różnią się od siebie. Szwajcarski UBS oczekuje, że EBC ogłosi obniżkę stóp o 10 pb we wrześniu, za to niemiecki Commerzbank spodziewa się obniżki stóp o 20 pb już na czwartkowym posiedzeniu. EBC może chcieć bowiem uprzedzić amerykańską Rezerwę Federalną, ponieważ jeśli dojdzie do obniżki w USA (spodziewana jest na spotkaniu pod koniec lipca), spowoduje ona osłabienie dolara i jednoczesne umocnienie euro – co zaszkodziłoby eksporterom w Europie. Przeciwdziałanie wzmocnieniu kursu euro byłoby głównym powodem obniżki stóp procentowych – wynika z ankiety Reutera.

Oczekuje się również, że gołębia polityka EBC będzie utrzymywana w kolejnych miesiącach – nawet po zmianie na stanowisku prezesa centralnego banku. Nominacja Christine Lagarde, która zastąpi Mario Draghiego, spowodowała wzrost na rynkach obligacji w związku z oczekiwaniami dalszej łagodniej polityki EBC.

Pakiet stymulacyjny dla europejskiej gospodarki może również zakładać powrót do programu luzowania ilościowego (QE). Niektóre banki zakładają taką możliwość i obserwują zmiany w przepisach EBC, które są niezbędne, aby mogło dojść do nowej rundy QE. Wartość programu skupu obligacji od 2015 r. sięgnęła 2 bilionów euro i jest blisko limitu ustalonego przez EBC, dlatego potrzebne są zmiany regulacji.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA