fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

Większość Polaków jest przeciwko pomocy frankowiczom

Fotorzepa, Łukasz Solski
Większość Polaków uważa, że przygotowywana ustawowa pomoc frankowiczom jest niesprawiedliwa. Obawiają się, że to na nich spadnie koszt pomocy.

Przyśpieszyły prace nad ustawą frankową, zaproponowaną przez prezydenta Andrzeja Dudę, która zakłada pomoc osobom mającym hipoteki walutowe. Za przewalutowania mają płacić banki – w pierwszym roku obowiązywania ustawy koszt może sięgnąć 2,5 mld zł w skali całego sektora. Jednak Polacy są przeciwni takiemu rozwiązaniu, a PiS może więcej stracić niż zyskać na jego wprowadzeniu – wynika z badania przeprowadzonego przez Kantar Public na zlecenie Instytutu Jagiellońskiego.

Polacy są przeciwko pomocy

Nieco ponad połowa Polaków (51%) jest zdania, że żaden kredytobiorca nie powinien otrzymywać pomocy od państwa w celu spłaty kredytu bez względu na to, jaki kredyt posiadają i w jakiej jest on walucie. Osoby, które są zwolennikami pomocy dla kredytobiorców mających problemy (41%), najczęściej uważają, że wszyscy tacy klienci powinni być objęci pomocą, niezależnie od waluty zobowiązania (17%). Ponad dwie trzecie Polaków to przeciwnicy udzielania pomocy kredytobiorcom frankowym (68%). Najmniejszy odsetek (tylko 4%) przyznałby pomoc tylko osobom, które spłacają kredyt w obcej walucie, niezależnie od sytuacji materialnej tych osób. 

Czytaj także: Ustawa dyskryminuje niektórych frankowiczów 

Polacy w większości są zdania, że pomoc frankowiczom jest niesprawiedliwa, zarówno dla wszystkich Polaków, jak i klientów banków oraz posiadaczy kredytów w złotówkach i innych niż franki walutach obcych. Badani nie akceptują również konsekwencji, jakie wiążą się z wdrożeniem pomocy dla kredytobiorców, miedzy innymi: podwyższenia opłat bankowych, wyższych kosztów kredytów oraz strat w sektorze gospodarczym i socjalnym.

Ustawa prezydenta Andrzeja Dudy również jest nieakceptowana przez większą część Polaków (37%), ale zbliżony odsetek badanych pozostaje obojętny (30%) lub jest za wdrożeniem tej ustawy (26%). Jednakże badani są zdania, że jest to rozwiązanie dobre tylko dla frankowiczów lub osób, których kredyty są najwyższe. Co ciekawe tylko 30% frankowiczów, zaledwie o 4 pkt proc. więcej niż ogół badanych Polaków, jest zwolennikiem prezydenckiej ustawy i aż 38% jest jej przeciwna.

Franki a polityka

Obecnie jest około 470 tys. hipotek frankowych (do tego dochodzi kilkadziesiąt tysięcy w euro), które spłaca 817 tys. osób (to głównie małżeństwa). Jest więc to całkiem spora grupa potencjalnych wyborców i to pewnie dlatego Andrzej Duda w kampanii wyborczej wiosną 2015 r. zadeklarował, że w rok od objęcia procedury przyjęta zostanie ustawa pomagająca kredytobiorcom walutowym.

Czytaj także:  Banki krytykują ustawę frankową 

Z badania Instytutu Jagiellońskiego wynika, że wprowadzenie pomocy wyłącznie dla posiadaczy kredytów hipotecznych we frankach szwajcarskich nie miałoby większego wpływu na preferencje wyborcze większości Polaków. Jednakże, zmiana ta przyczyniłaby się nieznacznie do większego poparcia opozycji wśród ogółu Polaków - 10% badanych deklaruje, że chętniej głosowaliby na opozycję, gdyby taka pomoc została wprowadzona, a niemal jedna czwarta (23%) twierdzi, że zniechęciłoby ich to do głosowania na partię rządzącą. 18% badanych miałoby również gorsze zdanie o prezydencie Andrzeju Dudzie. Kredytobiorcy również w większości deklarowali, że wprowadzenie pomocy nie miałoby wpływu na ich preferencje wyborcze. Jednakże grupa ta, częściej niż ogół Polaków, zniechęciłaby się do partii rządzącej (25%), a przekonała do opozycji (15%). Wśród frankowiczów widoczny jest odwrót od opozycji, na rzecz Prawa i Sprawiedliwości. Gdyby Prawo i Sprawiedliwość zrezygnowało z wprowadzenia pomocy kredytobiorcom frankowym, co czwarty Polak (25%) byłby zadowolony z takiego obrotu spraw, a 20% odebrałaby to negatywnie. Jednak większość z nich również w tym przypadku pozostaje obojętna (50%). W przypadku zdecydowanej większości Polaków rezygnacja z wprowadzenia wsparcia dla frankowiczów nie miałaby wpływu na ocenę prezydenta, natomiast odsetek badanych, w których przypadku miałoby to pozytywny wpływ, jest taki sam, jak odsetek tych, którzy uważają, że mieliby gorsze zdanie o prezydencie w takiej sytuacji (12%). Rezygnacja z wprowadzenia takiej pomocy częściej zostałaby pozytywnie odebrana przez kredytobiorców (30%) niż przez Polaków.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA