fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

Banki czeka jeszcze 33 mld dolarów kar?

Bloomberg
Europejskie banki wydały przez ostatnich 10 lat co najmniej 81 mld dolarów na kary i grzywny nałożone przez regulatorów. Bloomberg Intelligence szacuje, że mogą na nie spaść w nadchodzących latach dodatkowe koszty tego typu sięgające 33 mld dolarów.

Przez ostatnią dekadę europejskie banki zawarły z regulatorami wiele umów dotyczących m.in. manipulacją stopą Libor i innymi rynkowymi wskaźnikami, sprzedaży klientom toksycznych instrumentów finansowych, prania brudnych pieniędzy i łamania międzynarodowych sankcji. Wiele postępowań w tych sprawach jeszcze się jednak nie zakończyło. Np. wobec kilku dużych banków nadal jest prowadzone w USA dochodzenie dotyczące sprzedaży przez nie toksycznych instrumentów opartych na kredytach hipotecznych. Analitycy Bloomberg Intelligence szacują więc, że regulatorzy mogą nałożyć na europejskie jeszcze nawet 33 mld USD kar.

Jedną z najmocniej karanych europejskich instytucji finansowych jest Deutsche Bank. Przez ostatnie 10 lat musiał on zapłacić 16,3 mld USD. Szacunki Bloomberg Intelligence mówią, że grozi mu jeszcze nawet 2,5 mld USD kar w prowadzonych w USA sprawach dotyczących manipulacji na rynkach walutowych oraz łamania sankcji nałożonych na Rosję. Royal Bank of Scotland zapłacił w ciągu dekady 12,6 mld USD, a grozić mu może jeszcze 12 mld USD. Wciąż nie zakończyło się bowiem dochodzenie dotyczące sprzedaży toksycznych instrumentów w USA. Credit Suisse poniósł kary wynoszące łącznie 12 mld USD a może jeszcze zapłacić nawet 1,5 mld USD. BNP Paribas zapłacił łącznie 10,8 mld USD kar, ale jest ryzyko, że dostanie jeszcze 1 mld USD grzywien. UBS zapłacił przez 10 lat 10,5 mld USD, ale grozić mu może nawet 5 mld USD dodatkowych kosztów prawnych.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA