fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

#RZECZoBiznesie: Drugie podejście prezydenta do ustawy frankowej

Rzeczpospolita
Nad nową ustawą frankową pracuje grono ekspertów w kancelarii prezydenta RP - mówi Monika Krześniak-Sajewicz, dziennikarka "Rzeczpospolitej".

- Nowa wersja ustawy, która ma być przedstawiona przez specjalny zespół, ma być gotowa na przełomie maja i czerwca - mówi Monika Krześniak-Sajewicz.

W pracach zespołu ma brać udział duże grono ekspertów, tak by nie powtórzyły się problemy z pierwszego projektu. Jednak kancelaria zastrzega, że ostateczny kształt ustawy zależeć będzie od prezydenta Andrzeja Dudy.

Pierwszy projekt ustawy frankowej bardzo rozbudził nadzieje "frankowiczów". - Trudno będzie teraz opracować ustawę, która ich nie rozczaruje - uważa Monika Krześniak-Sajewicz.

Z drugiej strony komisja będzie musiała brać pod uwagę także sytuację banków, a także skutki jakie wywrze ona na rynek nieruchomości.

Pierwszy projekt przedstawiono bez dokładnego policzenia skutków tej ustawy, a skutkiem mogłoby być całkowite zdemolowanie systemu bankowego – wynika z wyliczeń KNF.

Eksperci pracują nad rozwiązaniem, które pozwoli bankom na rozłożenie w czasie kosztów nowej ustawy.

Prezydencki projekt zakłada trzy możliwe scenariusze.:

Najbardziej prawdopodobne jest zwrócenie "frankowiczom" spreadów - co wyliczono na sumę kilkunastu miliardów złotych. Ten projekt budzi najmniej kontrowersji.

Drugą opcją byłoby oddanie bankowi mieszkania w zamian za darowanie długu. To byłaby opcja dla osób w najtrudniejszej sytuacji, gdy zadłużenie przekracza znacznie wartość mieszkania.

Najmniej prawdopodobne wydaje się przeliczenie kredytu we frankach na kredyt w złotych po tzw. kursie sprawiedliwym. To jednak byłoby bardzo kosztowne dla banków i polskiego systemu bankowego.

Czy powstanie program wsparcia kredytobiorców w złotówkach?

Pomoc frankowiczom jest jednak kontrowersyjna. To wsparcie dla osób stosunkowo dobrze sytuowanych. Wygląda na to, że nie wszyscy skorzystają na ustawie w taki sam sposób. Najbardziej na pomocy skorzystałyby osoby, które zaciągnęły w latach 2007-2008. No i oczywiście problemy ze spłatą kredytu maja nie tylko frankowicze, ale również złotówkowicze.

Jakiś czas temu powstał Fundusz wsparcia kredytobiorców, to fundusz z którego mogą być udzielane zwrotne pożyczki dla osób, które znalazły się czasowo w trudnej sytuacji – dotyczy to również złotówkowiczów.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA