fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Architektura

Co mówi o nas architektura

materiały prasowe
Katowice zapraszają do Spodka i Międzynarodowego Centrum Kongresowego na czwartą edycję Design Days, jednego z największych w kraju wydarzeń skupiających przedstawicieli projektowania i designu.

Znaczna część tegorocznych Design Days poświęcona została dyskusji na temat „Architektura. Co mówią o nas budynki, które stawiamy? Jak architektura reaguje na potrzeby społeczne?”.

O miastach przyszłości, nowoczesnych przestrzeniach publicznych i komercyjnych rozmawiają w Katowicach wybitni twórcy, m.in.: Ivan Blasi – koordynator Nagrody Unii Europejskiej w dziedzinie architektury współczesnej Mies van der Rohe Award, Pete Kercher – ambasador organizacji Design for All Europe, Rainer Mahlamäki – projektant siedziby Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie czyMarco Poletti – mediolański architekt, twórca salonów i najważniejszych wystaw związanych z modą we Włoszech. A z Polski: Krzysztof Ingarden, Robert Konieczny, Tomasz Konior i Ewa Kuryłowicz.

Na piątek zaplanowano też śląską premierę filmu „Idea jest najważniejsza – architektoniczne pasje Andrzeja Wajdy” w reżyserii Jacka Link-Lenczowskiego. To przypomnienie, że dzięki inicjatywie wybitnego reżysera w Krakowie w latach 1994-2015 w powstało pięć budynków dla kultury: Muzeum Manggha, Szkoła języka japońskiego, Pawilon herbaciany z ogrodem japońskim, Pawilon „Wyspiański 2000” i Galeria Europa Daleki Wschód.

W programie 4DD są też gale finałowe konkursów: Housemarket Silesia Awards 2018, Property Design Awards 2018 i Meble Plus – Produkt 2018.

Katowickie Design Days to zarówno spotkania, jak i targi z prezentacjami 300 wystawców. W sobotę i w niedzielę impreza dostępna jest dla wszystkich zainteresowanych. W sobotę kurator architektury Marcin Szczelina oraz projektant Tomasz Pągowski poprowadzą też Maraton Architektury pod hasłem „Don’t panic we are from Poland. Sukces architektury polskiej za granicą”, a w niedzielę odbędzie się Maraton Designu z udziałem zagranicznych i polskich twórców. 18 lutego szczególnie warto polecić wykłady o sukcesach śląskich projektantów oraz prezentację architektury katowickiego modernizmu.

W programie znajduje się też wiele wystaw: „Design jest dla Ciebie” z prezentacją projektów absolwentów i studentów Wydziału Projektowego ASP Katowice, pokaz realizacji słynnego biura projektowego Medusa Group, wystawa Architektura Roku Województwa Śląskiego. Jest także ekspozycja poświęcona projektom wieżowców, zrealizowanych przez biuro Kuryłowicz & Associates o wysokościach od 70 do 233 metrów, czy nowa odsłona „Let’s talk about garbage” o projektowaniu w zgodzie z ekologią.

Dla najmłodszych dedykowana jest Strefa Dziecka Meisel, gdzie mali designerzy mogą zaprojektować wymarzony plac zabaw i tworzyć budowle z klocków. Stowarzyszenie Architektów Polskich SARP Katowice zaprasza z kolei na warsztaty „Archidzieci”, a Pracownia FAAR na zajęcia: „Mój familok – budowanie ulicy śląskiej”.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA