fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Analizy Rzeczpospolitej

Mistrzowie pakowania

materiały
Nie tylko najwięksi, ale i najbardziej innowacyjni, wdrażający nowoczesne rozwiązania i pracujący nad nowymi produktami – branża opakowań ma swoich liderów i wizjonerów, którzy swoją pozycję zawdzięczają ciężkiej pracy.

Lucjana Kuźnicka-Tylenda

prezes TFP sp. z o.o.

Absolwentka AGH w Krakowie Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki, następnie Studium Podyplomowe – Organizacja i Zarządzanie Przedsiębiorstwem Przemysłowym na Wydziale Budowy Maszyn Politechniki Poznańskiej.

W roku 1993 została prezesem zarządu TFP, zaczynała od kupionej w cenie złomu tekturnicy, ustawionej w dawnym kurniku. Spółka, będąca w całości własnością polskiego kapitału, dorobiła się własnych technologii produkcji tekturowych opakowań. Jest producentem tektury falistej i opakowań z tektury falistej. Oferuje także druk fleksograficzny w jakości HD i druk offsetowy. TFP zatrudnia 900 pracowników w trzech zakładach produkcyjnych (w Dziećmierowie, Babimoście i Śremie) oraz zdobyła 10,5 proc. udziału w rynku.

Gabriel Chojak

prezes Dekorglass Działdowo SA

Wspólnie z żoną Elżbietą założył w 1995 roku firmę Dekorglass, zajmującą się zdobieniami opakowań szklanych. Wcześniej założyciel pracował w działdowskiej hucie szkła. Małżeństwo zaciągnęło kredyt na zakup urządzeń i maszyn do zdobienia szkła i w 1996 roku firma rozpoczęła świadczenie usług. Firma oferuje zdobienia butelek szklanych na alkohol metodą sitodruku; lakierowanie farbami wodnymi; hot-stamping; matowienie chemiczne; metalizację; nakładanie warstw termoplastycznych złota i platyny oraz kalkomanię. Zatrudnia 1200 osób, ma 6 tys. klientów z 81 krajów. Założyciel ma prostą receptę na sukces: „Zawsze być o krok przed innymi i robić to, czego inni nie potrafią".

Konrad Rumiński

prezes Plast Service Pack

Założył w 1992 roku w Sękocinie firmę produkującą trzy rodzaje plastikowych opakowań. Dwa lata później firma przeprowadziła się do Kolonii Warszawskiej, gdzie funkcjonuje do dziś. Ma własny zespół projektantów i jest pierwszym na rodzimym rynku producentem opakowań z tworzyw sztucznych formowanych wtryskowo, które produkuje do dziś. Prezes zapewnia, że jego firma należy do czołówki producentów wiader i pojemników z tworzyw sztucznych w Europie i jest w gronie tych, które nadają kierunek światowym trendom w branży opakowań. Plast Service Pack dysponuje fabryką o powierzchni produkcyjnej 18 tys. mkw., posiada kilkadziesiąt maszyn i zatrudnia 240 pracowników. Firma wprowadza rokrocznie na rynek blisko 40 nowych wzorów opakowań.

Zbigniew Maziarz

dyrektor Zakładu Produkcji Opakowań Multifarb sp. z o.o.

Trafił do branży opakowań w 1996 roku, gdy właściciele rzeszowskiej spółki Multifarb zdecydowali o poszerzeniu działalności. Wyszukiwał pierwszych maszyn na targach w Chinach i na Tajwanie. Spółka zaczynała produkcję od prostych opakowań tekturowych. Z czasem maszyny stawały się coraz wydajniejsze. Zespół z udziałem Zbigniewa Maziarza stworzył nowy materiał wielowarstwowy do produkcji opakowań tekturowych, pokrytych wewnątrz folią oddzielającą żywność od tektury. Zespół opracował opatentowaną metodę powlekania tektury folią i skonstruował odpowiednie maszyny. Tak wykonane opakowania są na tyle szczelne, że można wlewać w nie materiały płynne i po skrzepnięciu nadają się do transportu.

Andrzej Kornacki

Futamura

Absolwent Politechniki Poznańskiej, związany z branżą opakowań od lat 80., gdy był dyrektorem Centralnego Laboratorium Przemysłu Koncentratów Spożywczych w Poznaniu. W latach 90 zainteresował się foliami polipropylenowymi BOPP jako materiałem opakowaniowym. Przez wiele lat zajmował się także rynkiem folii nieorientowalnych CAST, a ostatnio zaangażował się w rozwój rynku biodegradowalnych i kompostowalnych folii celulozowych.

Niezależnie od działalności handlowej wspiera edukację. Jest gorącym rzecznikiem kształcenia kadr dla potrzeb opakowalnictwa, uważając, iż od poziomu wiedzy zatrudnionych w przemyśle zależeć będzie miejsce polskiego przemysłu opakowań na światowych rynkach.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA