fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Odrolnienie na nowych zasadach

www.sxc.hu
Gminom łatwiej będzie przeprowadzić odrolnienie gruntów. Nie w każdym wypadku wymagana jest zgoda ministra na przekwalifikowanie ziemi.

Wróciły uproszczenia w odralnianiu ziemi dobrych klas. W ciągu jednego miesiąca weszły bowiem w życie dwie nowelizacje ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych, jedna 10 października, a druga 23 listopada br. Obie prostują błędy popełnione przy okazji wcześniejszych zmian. Wychodzą też naprzeciw postulatom samorządów.

Cztery warunki

Gminy nie muszą już zabiegać o zgodę ministra rolnictwa i rozwoju wsi na zmianę statusu półhektarowych działek rolnych klasy I–III, czyli tych najżyźniejszych. Chodzi zarówno o wydawanie warunków zabudowy, jak i o uchwalanie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego.

Zgodnie z nowymi przepisami, by móc skorzystać z tej furtki, nieruchomość musi spełnić cztery warunki, o których mówi art. 7 ust. 2a ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych. I tak, po pierwsze – odralniana ziemia ma znajdować się w odległości nie większej niż 50 m od granicy najbliższej działki budowlanej. Po drugie – grunt musi być położony ni...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA