Nowa szczepionka na COVID przetestowana tylko na czterech szczurach? To nieprawda

"USA Today" dementuje rozpowszechnianą w mediach społecznościowych informację, że zmodyfikowana, dopuszczona do użycia w USA przez FDA (Federalna Administracja Żywności i Leków) wersja szczepionki przeciw COVID-19 Pfizer/BioNTech, została przetestowana jedynie na czterech szczurach.

Publikacja: 18.09.2023 14:32

(fot. ilustracyjna)

(fot. ilustracyjna)

Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński

Informację taką rozpowszechniał w serwisie X (dawny Twitter) Jordan Schachtel, dziennikarz publikujący w "The Dossier".

Szczepionka dopuszczona do użycia w USA nie była testowana wyłącznie na czterech szczurach

"Nowa, zatwierdzona przez FDA szczepionka przeciw COVID-19 była testowana na czterech szczurach. Tak, czterech szczurach. Czterech. Szczurach" - pisze Schachtel. Jego wpis w serwisie X podano dalej ponad 9 tysięcy razy w ciągu jednego dnia. 

Czytaj więcej

Kobieta, której boi się koronawirus. Doktor Marika Turek o swoich wyjątkowych badaniach

Tymczasem - jak pisze dziennik "USA Today" - Schachtel powołuje się na badanie w którym wykorzystano 44 szczury, a nie cztery, a ponadto jego wyniki opublikowano w 2021 roku, na długo przed tym, jak zmodyfikowana wersja szczepionki została opracowana.

Schachtelowi chodzi o szczepionkę Pfizer/BioNTech dopuszczoną do użycia 12 września przez FDA i Centra ds. Kontroli i Prewencji Chorób (CDC), która jest zmodyfikowana tak, aby chronić lepiej przed nowymi, dominującymi obecnie wariantami koronawirusa SARS-CoV-2.

Dziennikarz umieścił na Twitterze trzy wpisy - poza przytoczonym wyżej pierwszym wpisem w drugim umieścił wyimek z publikacji Pfizera z października 2022 roku. Jest to informacja przekazywana podmiotom prowadzącym szczepienia na COVID-19, w której omówione są wyniki badania szczepionki przeprowadzonego na ciężarnych szczurzycach.

Chociaż opis badania - jak podaje "USA Today" - znajduje się w ulotce informacyjnej nowej, zmodyfikowanej wersji szczepionki, jednak treść informacji różni się od tej we wpisie na platformie X. Nigdzie w dokumencie nie pojawia się informacja na temat tego ile samic szczurów wzięło udział w badaniu. Oba dokumenty podają natomiast, że uczestniczące w badaniu samice szczurów były zaszczepione cztery razy - 21 i 14 dni przed kopulacją z samcem oraz w dziewiątym i dwudziestym dniu ciąży.

Czytaj więcej

Sondaż: 54 proc. obywateli USA chce przyjąć kolejną dawkę szczepionki na COVID

Badanie, o którym mowa, opublikowano w maju 2021 roku i poprzedza ono pojawienie się obecnie dopuszczonej do użycia wersji szczepionki o ponad rok.

Jak pisze "USA Today" w badaniu uczestniczyły 44 samice szczurów. U żadnej z nich nie wykryto, by podanie szczepionki wpłynęło na płodność samic lub rozwój płodu a potem ich młodych.

CDC: Szczepionki na COVID-19 bezpieczne dla ciężarnych

Dane z licznych innych badań wskazują, że podawanie szczepionki na COVID-19 w czasie ciąży "nie jest związane ze zwiększonym ryzykiem pojawienia się komplikacji, w tym przedwczesnego porodu, poronienia, infekcji bakteryjnej łożyska lub nadmiernego utraty krwi przez kobietę po porodzie" - podkreśla CDC.

CDC podkreśla, że szczepionki są bezpieczne dla ciężarnych i rekomenduje, by dawkę przypominającą szczepionki otrzymywali wszyscy Amerykanie mający więcej niż 6 miesięcy, w tym ciężarne.

Informację taką rozpowszechniał w serwisie X (dawny Twitter) Jordan Schachtel, dziennikarz publikujący w "The Dossier".

Szczepionka dopuszczona do użycia w USA nie była testowana wyłącznie na czterech szczurach

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Zdrowie
Choroby zakaźne wracają do Polski. Jakie znaczenie mają dziś szczepienia?
Zdrowie
Peru: Liczba ofiar tropikalnej choroby potroiła się. "Jesteśmy w krytycznej sytuacji"
Zdrowie
W Szwecji dziecko nie kupi kosmetyków przeciwzmarszczkowych
Zdrowie
Nerka genetycznie modyfikowanej świni w ciele człowieka. Udany przeszczep?
Zdrowie
Ptasia grypa zagrozi ludziom? Niepokojące sygnały z Ameryki Południowej
Materiał Promocyjny
Wsparcie dla beneficjentów dotacji unijnych, w tym środków z KPO