Ustalenia WHO w tej sprawie przedstawił dyrektor generalny organizacji, Tedros Adhanom Ghebreyesus. Jest ona następstwem testów kilku syropów na kaszel, które mogły spowodować śmierć 66 dzieci w Gambii.

Dyrektor generalny WHO poinformował dziennikarzy, że jego organizacja prowadzi śledztwo we współpracy z indyjskim regulatorem i firmą, która wyprodukowała syrop, Maiden Pharmaceuticals Ltd.

Indyjska firma odmówiła komentarza w tej sprawie - podaje Reuters. Agencja nie uzyskała też komentarza od Ministerstwa Zdrowia Indii ani od indyjskiej agencji leków.

Czytaj więcej

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca: joga w każdej firmie. Dla dobra pracowników

WHO w środę wezwało do wycofania leków wyprodukowanych przez firmę Maiden Pharmaceuticals Ltd z rynku.

Światowa Organizacja Zdrowia zaznacza jednocześnie, że - według jej wiedzy - syrop, który mógł spowodować śmierć dzieci, był dystrybuowany jedynie w Gambii.

WHO wzywa do wycofania czterech stropów na kaszel. Badania laboratoryjne wykazały w nich "nieakceptowalną" ilość glikolu dietylenowego i glikolu etylenowego, które mogą być toksyczne i prowadzić do ostrej niewydolności nerek.

W lipcu w Gambii dziesiątki dzieci zaczęły zapadać na ostrą niewydolność nerek. Dzieci mające mniej niż 5 lat zaczynały mieć problemy z nerkami o trzech do pięciu dni od momentu, w którym zaczęły przyjmować syrop na kaszel.

Maiden Pharmaceuticals produkuje leki w Indiach. Są one sprzedawane na lokalnym rynku, a także w Azji, Afryce i Ameryce Łacińskiej.