Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 22.02.2022 07:00 Publikacja: 22.02.2022 07:00
Foto: PAP, Grzegorz Michałowski
Zmiany legislacyjne wymusza obowiązujące od 31 stycznia 2022 r. rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) NR 536/2014 z 16 kwietnia 2014 r. ws. badań klinicznych produktów leczniczych stosowanych u ludzi oraz uchylenia dyrektywy 2001/20/WE. Ustawa, uwzględniająca aktualizację wymagań dotyczących badań klinicznych, ma wejść w życie do końca czerwca. Takie zapewnienie złożył podczas piątkowej konferencji prasowej prezes Agencji Badań Medycznych dr hab. Radosław Sierpiński.
Jak przekonują autorzy raportu „Komercyjne badania kliniczne w Polsce. Możliwość zwiększenia liczby badań klinicznych w Polsce", nowe akty legislacyjne zwiększą konkurencyjność Polski jako miejsca prowadzenia badań klinicznych poprzez wdrożenie przejrzystych regulacji prawnych oraz dodatkowych ułatwień i mechanizmów zachęcających do prowadzenia badań klinicznych. Jak przekonują, pandemia spowodowała gwałtowny rozwój badań, które nigdy wcześniej nie były pod tak baczną obserwacją opinii publicznej, a dzięki badaniom prowadzonym w Polsce w 2020 r. dostęp do najnowocześniejszych terapii uzyskało ponad 25 tys. pacjentów.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Nic się nie stanie, jeżeli minister finansów nie zatwierdzi planu finansowego NFZ. Prawo dokładnie mówi, jak moż...
Opiekę koordynowaną realizuje co druga przychodnia podstawowej opieki zdrowotnej w Polsce. Żeby mogła się rozwij...
Rada ds. Zatrudnienia, Polityki Społecznej, Zdrowia i Ochrony Konsumentów przyjęła zaproponowane przez Polskę ko...
Nowe przepisy mają zwiększyć dostępność leków i wzmocnić konkurencyjność unijnego przemysłu farmaceutycznego.
Każdego roku w Polsce odbywa się ok. 25 tys. operacji kardiochirurgicznych, w tym ok. 200 przeszczepów serca. -...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas