Bezpieczeństwo to jeden z najważniejszych aspektów jakości usług zdrowotnych. Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia (CMJ) przy współpracy z Ogólnopolskim Zrzeszeniem Szpitali Akredytowanych (OZSA) przygotowało raport dotyczący kultury bezpieczeństwa w szpitalach.
Raport koncentruje się na dwóch obszarach. Pierwszy dotyczy funkcjonowania organizacji w zakresie pracy zespołowej. Drugi – działań niepożądanych.
Badanie zostało przeprowadzone między 11 października a 24 listopada 2021 r. w formie ankiety online i obejmowało pracowników podmiotów leczniczych w Polsce. Do badania zgłosiło się 98 szpitali z całej Polski, łącznie nadesłano 14 085 ankiet.
Problemy kadrowe
Ponad 68 proc. respondentów uważa, że poziom bezpieczeństwa pacjenta na oddziale, na którym pracują, jest bardzo dobry lub doskonały, 29 proc. ocenia, że jest on akceptowalny. Jedynie blisko 3 proc. respondentów stwierdziło, że bezpieczeństwo jest na bardzo złym lub złym poziomie.
Najlepiej poziom bezpieczeństwa ocenili farmaceuci – 75 proc. to odpowiedzi „doskonały” oraz „bardzo dobry”. Zarówno lekarze, jak i pielęgniarki ocenili poziom bezpieczeństwa jako doskonały oraz bardzo dobry w 68–69 proc. przypadków. Zarządzający oddziałem takie noty wystawili w 71 proc. odpowiedzi.