Szef resortu sprawiedliwości był pytany w piątek o propozycję wprowadzenia obowiązku okazywania zaświadczenia o teście lub sczepieniu przeciw COVID-19 przy wejściu do restauracji, czy do kościoła. - Nie jestem zwolennikiem takich rozwiązań, bo jestem zwolennikiem wolności - powiedział Zbigniew Ziobro.

Zastrzegł przy tym, że osobiście jest zwolennikiem szczepień. - Sam się zaszczepiłem i zachęcam wszystkich do szczepienia. Mam zresztą doświadczenie - niestety smutne - z Ministerstwa Sprawiedliwości, że zmarło kilka osób, w tym młode osoby, wszystkie nieszczepione, co zdaje się potwierdzać tezę, że szczepienie zwiększa szansę przeżycia w przypadku zachorowania (…) Niezależnie od tego, że taki był mój pogląd w sprawie szczepień, to widzę problem natury konstytucyjnej w tej materii” – mówił gość Poranka „Siódma9”.

Według ministra brakuje debaty na temat zalet i zagrożeń związanych ze szczepieniami. - Sądzę, że nie jest w pełni wykorzystany potencjał dotarcia do świadomości Polaków i skłonienia ich do podjęcia takich decyzji, które będą najlepsze w ich przekonaniu dla zdrowia i życia ich samych i ich bliższych - zaznaczył szef MS.

Czytaj więcej

Nowe obostrzenia od 15 grudnia. Jak będą sprawdzane paszporty covidowe?

Ziobro odniósł się też do decyzji ministra zdrowia o zablokowaniu szerszego dostępu do amantadyny. - To są takie niezrozumiałe komunikaty do opinii publicznej, które mogą wywoływać niepotrzebne emocje, podejrzenia i rozmaite spekulacje, które nie służą rzetelnemu wyjaśnieniu sprawy i zachęceniu Polaków do podjęcia z ich punktu widzenia racjonalnej decyzji – ocenił minister.

Przypomnijmy, iż we wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił nowe decyzje władz w związku z koronawirusem SARS-CoV-2 i chorobą COVID-19. Zapowiedział obowiązek szczepień na COVID-19 dla trzech grup zawodowych - medyków, nauczycieli i przedstawicieli służb mundurowych. Mniej osób będzie mogło jednocześnie przebywać w obiektach sakralnych, sportowych, gastronomicznych i kulturalnych. Zamknięte będą dyskoteki i kluby. Od 20 grudnia do 9 stycznia nauka zdalna w szkołach podstawowych i średnich.

Czytaj więcej

Nowe obostrzenia: mniejsze limity, sprawdzanie certyfikatów, nauka zdalna