Łuszczyca jest chorobą, którą trudno ukryć. Jej charakterystycznym objawem są brunatne albo różowe grudki pokryte suchą, srebrzystobiałą łuską. Mogą się zlewać i tworzyć większe ogniska różnej wielkości i kształtu.

Łuszczyca powoduje obniżenie jakości życia w stopniu większym niż cukrzyca, zawał serca czy też nowotwory – alarmowała w ubiegłym roku na łamach „Rzeczpospolitej” profesor Joanna Maj, ówczesna konsultant krajowa w dziedzinie dermatologii i wenerologii.

Ekspertka przyznała, że z powodu widocznych zmian skórnych osoby dotknięte łuszczycą unikają udziału w życiu społecznym, co w konsekwencji może być przyczyną zaburzeń depresyjnych i lękowych.
Nic dziwnego, skoro – mimo powszechności  łuszczycy – wiedza na jej temat ciągle jest niewielka. Oto najpopularniejsze, według onet.pl, mity na temat łuszczycy.

Mit: Łuszczycą można się zarazić Nie. Łuszczyca jest chorobą genetyczną. Nie da się nią zarazić, można ją natomiast odziedziczyć. Bezpośredni kontakt z osobami chorymi nie stanowi żadnego zagrożenia.

Mit: Łuszczyca jest tylko problemem estetycznym Niestety nie. Łuszczyca należy prawdopodobnie do chorób autoimmunologicznych, co oznacza, że z niewiadomego powodu organizm zaczyna atakować i niszczyć własne tkanki. Osoby chore na łuszczycę są również bardziej narażone na problemy z układem krążenia, zawał i udar. Zmiany skórne często powodują swędzenie i ból.

Mit: Łuszczyca jest spowodowana brakiem higieny To bardzo krzywdzący mit, z powodu którego chorzy często się izolują od społeczeństwa. Łuszcząca się skóra wygląda nieestetycznie, ale nie ma nic wspólnego z brakiem higieny czy niedostatecznym dbaniem o siebie.

Mit: Łuszczycę można wyleczyć Niestety jak na razie choroba jest nieuleczalna. Na szczęście można skutecznie łagodzić jej objawy. Właściwa pielęgnacja i leczenie mogą znacznie poprawić stan skóry i sprawić, że choroba w ogóle nie będzie widoczna.

Mit: Łuszczycy nie da się nie zauważyć Niekiedy choroba nie daje objawów. Może je wywołać natomiast długotrwały stres, niedobór snu, zmiany hormonalne, słońce, niektóre leki czy pokarmy. Łuszczyca może się ujawnić w dowolnym czasie. Zdarza się, że chorzy przez długi czas nie odczuwają żadnych objawów i nawet nie wiedzą, że mają łuszczycę.

Mit: Łuszcząca się skóra to jedyny objaw tej choroby To najczęstszy i najbardziej widoczny, ale nie jedyny objaw łuszczycy. Oprócz tego u chorych pojawiają się zmiany na paznokciach rąk i nóg. W skrajnych przypadkach może dojść nawet do deformacji palców. U 30 proc. chorych na łuszczycę rozwija się łuszczycowe zapalenie stawów.

Autopromocja
Subskrybuj nielimitowany dostęp do wiedzy

Unikalna oferta

Tylko 5,90 zł/miesiąc


WYBIERAM