Duże zmiany w warszawskich prokuraturach. Bilewicz zdecydował

Pełniący obowiązki Prokuratora Krajowego Jacek Bilewicz powołał szefa Prokuratury Regionalnej w Warszawie oraz szefów obu podległych prokuratur okręgowych - poinformowała w piątek Prokuratura Krajowa.

Publikacja: 02.02.2024 11:35

Siedziba Prokuratury Okręgowej w Warszawie

Siedziba Prokuratury Okręgowej w Warszawie

Foto: PAP/Albert Zawada

Na funkcję Prokuratora Regionalnego w Warszawie została powołana Małgorzata Adamajtys. Prokuraturą Okręgową Warszawa-Praga pokieruje Aleksandra Sroczyńska, a szefem Prokuratury Okręgowej w Warszawie został Piotr Kowalik.

W poniedziałek Ministerstwo Sprawiedliwości przekazało, że prokurator generalny Adam Bodnar odwołał dziesięcioro prokuratorów okręgowych i regionalnych.

Czytaj więcej

Personalne trzęsienie ziemi w prokuraturze. Bodnar podjął decyzje

Na stronie Prokuratury Krajowej przedstawiono sylwetki nowych szefów stołecznych prokuratur.

Prok. Małgorzata Adamajtys pracę na stanowisku prokuratora rozpoczęła w 1998 roku w Prokuraturze Rejonowej Warszawa Praga-Południe w Warszawie. W 2005 roku została delegowana do Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga w Warszawie, a po dwóch latach uzyskała tytuł tejże jednostki. W okresie od 2011 roku do marca 2016 pełniła funkcję Zastępcy Prokuratora Okręgowego w Warszawie. W lutym 2016 roku objęła stanowisko prokuratora ówczesnej Prokuratury Apelacyjnej w Warszawie.

Od maja 2016 roku prokurator Małgorzata Adamajtys ponownie wykonywała obowiązki służbowe w Prokuraturze Rejonowej Warszawa Praga-Południe w Warszawie jako prokurator pierwszoliniowy. Specjalizuje się w sprawach gospodarczych.

Prokurator Piotr Kowalik pracę rozpoczął w 2007 r. w Prokuraturze Rejonowej w Wołominie, początkowo w dziale dochodzeniowo-śledczym, a od 2010 r. w dziale śledczym. W latach 2013-2016 wykonywał czynności w V Wydziale Śledczym Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga w Warszawie. Od września 2016 r. zajmował się prowadzeniem śledztw gospodarczych w Prokuraturze Rejonowej Warszawa-Praga Południe w Warszawie.

Prokurator Aleksandra Sroczyńska jest prokuratorem od 15 lat. Służbę rozpoczęła w Prokuraturze Rejonowej w Legionowie, gdzie pełniła funkcję kierownika działu. Od 2015 r. obowiązki służbowe wykonywała w Prokuraturze Okręgowej Warszawa-Praga w Warszawie, pracując w dziale śledczym i prowadząc postępowania o najpoważniejsze przestępstwa kryminalne. W roku 2022 uzyskała tytuł prokuratura Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga w Warszawie.

Spór o Prokuraturę Krajową

Przypomnijmy, iż w piątek 12 stycznia jeden z najbliższych współpracowników byłego szefa resortu sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry prokurator Dariusz Barski otrzymał pismo od prokuratora generalnego Adama Bodnara, w którym stwierdzono, że nie jest on już prokuratorem krajowym. Swoją decyzję minister Bodnar uzasadnił nieprawidłowym przywróceniem Barskiego do czynnej służby prokuratorskiej w 2022 r. Jednocześnie MS poinformowało, że prokurator Prokuratury Krajowej Jacek Bilewicz został pełniącym obowiązki Prokuratora Krajowego.

Zdaniem Bodnara prok. Barski nie spełniał wymogu pozostawania w stanie służby czynnej, ponieważ został przywrócony do niej bez odpowiedniej podstawy prawnej. Prokurator generalny powołał się przy tym na opinie trzech konstytucjonalistów.

Decyzja ministra wywołała protesty zastępców Barskiego, którzy zarzucili Bodnarowi złamanie prawa.

Nieruchomości
Odszkodowanie dla Agnes Trawny za ziemię na Mazurach. Będzie apelacja
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Sądy i trybunały
Wierzyciel powinien sprawdzić, czy dłużnik jeszcze żyje
Za granicą
Polacy niewpuszczeni na obchody wyzwolenia obozu w Ravensbrück
Sfera Budżetowa
Setki milionów dla TVP po cichu. Posłowie w Komisji Finansów Publicznych zdecydowali
Zawody prawnicze
Prokuratura Krajowa podjęła kolejne działania ws. Ewy Wrzosek