Z informacji portalu OKO.press wynika, że pod wnioskiem do Izby Dyscyplinarnej o zatrzymanie i siłowe doprowadzenie Tulei podpisał się prokurator Czesław Stanisławczyk, który prokuratorem jest od niedawna, ale dość szybko pnie się po szczeblach kariery.

Czesław Stanisławczyk (rocznik 1976) pracuje od ponad roku w wydziale spraw wewnętrznych Prokuratury Krajowej.  To specjalny wydział powołany za rządów PiS i Zbigniewa Ziobry po to, by ścigać sędziów i prokuratorów. Według OKO.press trafiają tam na czasowe delegacje tylko zaufane osoby.

Czytaj też:

W SN jest wniosek o zgodę na doprowadzenie sędziego Tulei

Autorytety w obronie Igora Tulei

Do Prokuratury Krajowej Stanisławczyk został oddelegowany z Prokuratury Okręgowej w Nowym Sączu, do której awansował w 2019 r.  w trybie nagrodowym, z pominięciem ustawowych zasad. Wcześniej zaledwie półtora roku był prokuratorem rejonowym w Limanowej.  Przed karierą w prokuraturze był adwokatem i wójtem gminy Laskowa koło Limanowej, pracował także w CBA.

Stanisłąwczyk jest trzecim prokuratorem, który zajmuje się ściganiem sędziego Igora Tulei. To on domagał się w Izbie Dyscyplinarnej uchylenia mu immunitetu. Wcześniej sprawą Tulei w Prokuraturze Krajowej zajmowali się Dariusz Ziomek z Prokuratury Okręgowej w Gdańsku (był delegowany do Prokuratury Krajowej) i Piotr Dąbrowski z Prokuratury Rejonowej w Gdyni (też był delegowany do PK).