Autorzy opinii odnoszą się do postanowienia Sądu Apelacyjnego w Warszawie z 24 lutego, który -oddalając odwołanie prokuratury od decyzji sędziego Igora Tulei, który zadał TSUE pytanie prejudycjalne o swój status po tym jak Izba Dyscyplinarna SN uchyliła mu immunitet i zawiesiła w obowiązkach - stwierdził, że ID nie zawiesiła skutecznie sędziego Tulei w sprawowaniu urzędu sędziego. Teraz prokuratura występuje do ID o zgodę na zatrzymanie sędziego i doprowadzenie go na przesłuchanie.

- Kroki podjęte przez organy i funkcjonariuszy podległych Ministrowi Sprawiedliwości stanowią drastyczne naruszenie konstytucyjnej zasady trójpodziału władz i podstawowe zasady, na których opiera się demokratyczne państwo prawa. Reakcja władz na prawomocne Postanowienie stanowi niebezpieczny precedens, który może pozbawić praktycznego znaczenia każde orzeczenie sądowe według swobodnego uznania Prokuratura Generalnego. Jako osoby powołane przez niezależne środowiska prawnicze do projektowania kształtu wymiaru sprawiedliwości w demokratycznym państwie prawa mamy obowiązek wsparcia sędziów i niezależnych prokuratorów, którzy ponoszą największe ryzyko informowania opinii publicznej o aktach naruszania praworządności – czytamy w ich stanowisku. Wskazują tam, że Prokuratura Krajowa i Minister Sprawiedliwości uzurpując sobie kompetencje do podważania Postanowienia wbrew obowiązującym ustawom, podważają jednocześnie niezależność i niezawisłość Sądu Apelacyjnego w Warszawie.

Członkowie Społecznej Komisji Kodyfikacyjnej zostali powołani przez samorządy adwokacki i radcowski oraz stowarzyszenie sędziów Iustitia. W jej skład wchodzą: radca prawny Maciej Bobrowicz, sędzia dr hab. Katarzyna Gajda, prof. Maciej Gutowski, prof. Andrzej Jakubecki, prof. Piotr Kardas, adw. Bartosz Krużewski, sędzia Krystian Markiewicz, prof. Jerzy Pisuliński, prof. Wojciech Popiołek, prof. Stanisław Sołtysiński, adw. Jacek Trela i dr hab. Jarosław Zagrodnik.