Syndyk, nadzorca sądowy, zarządca będący osobą fizyczną jest prowadzącym pozarolniczą działalność w rozumieniu przepisów o systemie ubezpieczeń społecznych oraz o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Wynika tak z art. 157 ust. 4 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=169085]ustawy z 28 lutego 2003 r. Prawo upadłościowe i naprawcze (DzU nr 60, poz. 535 ze zm.)[/link].

Skoro tak, to podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu, a chorobowemu dobrowolnie od dnia rozpoczęcia do dnia zakończenia wykonywania działalności. Syndyk sam uiszcza składki za siebie. Dlatego w ciągu siedmiu dni od powołania powinien się zgłosić do ZUS jako płatnik oraz ubezpieczony. Wyrejestrowuje się z dniem zakończenia postępowania upadłościowego.

Podstawę wymiaru składek emerytalnej i rentowych przedsiębiorcy stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż 60 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim kwartale. Składka w nowej wysokości obowiązuje od trzeciego miesiąca następnego kwartału. Wobec tego syndyk jest zobowiązany płacić takie składki za każdy miesiąc prowadzenia upadłości i to bez względu na wysokość uzyskiwanego wynagrodzenia przyznanego mu przez sąd. Składki od opisanej podstawy musi odprowadzać zarówno za miesiąc, kiedy otrzymał wynagrodzenie, jak i za miesiąc, kiedy nie zyskał ani grosza pensji. Składki na ubezpieczenie zdrowotne za każdy miesiąc ma jednak naliczać od zadeklarowanej kwoty, nie niższej od 75 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.