Co ze śmieciami od 1 stycznia 2020 r. - elektroniczna baza danych o produktach jeszcze poczeka

Jeszcze przez pół roku ewidencja odpadów będzie mogła być prowadzona na papierze. Posłowie PiS przygotowują projekt w tej sprawie.

Aktualizacja: 31.12.2019 06:24 Publikacja: 30.12.2019 17:54

Co ze śmieciami od 1 stycznia 2020 r. - elektroniczna baza danych o produktach jeszcze poczeka

Foto: Fotorzepa, Jakub Ostałowski

Półtora roku temu miał być spełniony obowiązek rejestracji firm wytwarzających oraz odbierających odpady w elektronicznej bazie danych o produktach (BDO).

– Choć termin dawno upłynął, zarejestrowało się w BDO jedynie ok. 167 tys. firm, a powinno ok. 300 tys. – mówi poseł PiS Anna Paluch.

Czytaj też: Ewidencja odpadów od 2020 r. wyłącznie w formie elektronicznej

– Z tego m.in. powodu oraz pojawiających się problemów technicznych dotyczących funkcjonowania bazy danych odpadowych postanowiliśmy dopuścić jeszcze przez pół roku równoległe prowadzenie papierowej ewidencji odpadów – wyjaśnia Anna Paluch.

Idą zmiany

Oznacza to, że najpóźniej po Nowym Roku wpłynie do Sejmu projekt w tej sprawie. Ma on szybką ścieżkę legislacyjną. Wcześniej podobny projekt złożyli posłowie PSL. Proponowali przesunięcie o rok wdrożenia w życie BDO. Przed świętami Sejm projekt jednak odrzucił. A teraz posłowie PiS opracowali swój własny.

– Nie możemy już tak, jak chcieli tego posłowie PSL, przekładać o cały rok wejścia w życie BDO. Robiono to już dwukrotnie w 2012 i 2015 r. Czas najwyższy BDO wdrożyć – uważa Anna Paluch.

Więcej czasu się przyda

Projekt chwali Karol Wójcik ze Związku Pracodawców Gospodarki Odpadami.

– Dobrze, że posłowie zdecydowali się na ten krok. Po pierwsze dlatego, że system BDO wymaga przetestowania i przygotowania firmy na jego funkcjonowanie. Po drugie, wielu przedsiębiorców-wytwórców odpadów po prostu nie zarejestrowało się w porę w systemie – wyjaśnia Karol Wójcik. Firmy odbierające lub zagospodarowujące odpady mają problemy ze zmianami wpisów w rejestrze, bo urzędy marszałkowskie są obłożone wnioskami.

Zawinił brak wiedzy

Dlaczego tysiące firm nie wpisało się na czas w rejestrze?

– Myślę, że wielu z nich nie zrobiło tego, bo nie wiedziało, że musi. Teraz z powodu braku rejestracji po Nowym Roku grożą im wysokie kary. Oczywiście nieznajomość prawa nie usprawiedliwia, ale skuteczna kampania informacyjna to chyba coś, czego zabrakło – twierdzi Karol Wójcik.

– Zastanawiam się, czy w związku z tym, że będzie zmiana przepisów i przesunięcie wejścia BDO w życie wojewódzkie inspektoraty ochrony środowiska będą je nakładały. Mam nadzieję, że nie zdążą, choć przecież zapowiedź zmiany ustawy nie powoduje automatycznie, że obowiązujące prawo od 1 stycznia przestanie nagle działać. Tylko szybkie działania legislacyjne mogą zatem zapobiec bałaganowi organizacyjnemu – dodaje Karol Wójcik.

W związku z zamieszkaniem wokół BDO przed świętami Ministerstwo Klimatu przygotowało swoje wyjaśnienia dotyczące tego rejestru. Pojawiły się bowiem informacje, że w BDO muszą się znaleźć także fryzjerzy, krawcowe czy mali sklepikarze, czyli wszystkie firmy produkujące jakiekolwiek śmieci. A to nieprawda.

MK prostuje. Według niego podmioty prowadzące drobną działalność usługową np. księgową, doradczą, prawną lub inną biurową, fryzjerską, krawiecką, kosmetyczną (jeżeli nie wytwarzają odpadów medycznych, w wyniku przeprowadzanych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej) są zwolnione z rejestracji w BDO Pod warunkiem że wytwarzane przez nie odpady są zbliżone do wytwarzanych w gospodarstwach domowych, czyli komunalnych.

Jak odpady komunalne można też potraktować zużyty sprzęt elektryczny lub elektroniczny bez składników niebezpiecznych, np. czajniki oraz zużyte tonery.

Według MK wytwórca odpadów komunalnych jest zwolniony z rejestracji w BDO.

Półtora roku temu miał być spełniony obowiązek rejestracji firm wytwarzających oraz odbierających odpady w elektronicznej bazie danych o produktach (BDO).

– Choć termin dawno upłynął, zarejestrowało się w BDO jedynie ok. 167 tys. firm, a powinno ok. 300 tys. – mówi poseł PiS Anna Paluch.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Praca, Emerytury i renty
Koniec 500+. Kiedy ostatnie wypłaty? 800+ na koncie już w grudniu?
Konsumenci
Nowy Sejm przyjął pierwszą ustawę. Dotyczy zakazu handlu w niedziele
W sądzie i w urzędzie
PESEL można już zastrzec. Jak to zrobić?
Prawo pracy
Szef może zablokować samowolną pracę po godzinach
Zdrowie
Ziobro na odchodne złożył wniosek do TK. Ma duże znaczenie dla lekarzy
Materiał Promocyjny
Nowe narzędzia to nowe możliwości