Agencja Bloomberg opublikowała coroczny ranking najlepiej zarabiających top menedżerów z USA. Na czele listy znalazł się Marc Lore (45 lat), szef Walmart eCommerce. W ocenie agencji zarobek lidera za 2016 r. to 236,9 mln dol., z czego 235 mln dol. stanowiła zapłata za sprzedaż sieci Walmart firmy Jet.com, którą Lore założył i prowadził. Ta transakcja stała się największym w historii USA zakupem startupu na rynku handlu w sieci. Jeżeli chodzi o „gołe" zarobki, Lore w minionym roku otrzymał 346 tys. dol. pensji.

45-letni Lore, który pracował w sektorze finansowym, zanim został przedsiębiorcą, jest niespodzianką na szczycie tegorocznego rankingu płac – ocenił Bloombeg. W 2015 roku, dwa lata po tym, jak obecny lider opuścił Amazon.com, aby rozkręcić swój biznes, napisał na portalu LinkedIn: „Przez sześć lat w finansach nauczyłem się podchodzić do mojej kariery jak do sportu indywidualnego, gdzie byłem oceniany przez wielkość mojego bonusu" – pisał Lore. „Ostatecznie zdałem sobie sprawę, że sukces nie jest miarą wynagrodzenia, tytułu lub stopnia naukowego, ale wpływu, jaki masz na innych, i zbiorowego szczęścia ludzi, których twoja działalność dotyczy".

Na drugim miejscu znalazł się Tim Cook (56 lat), dyrektor zarządzający Apple, z zarobkami na poziomie 150 mln dol. I w jego przypadku nie jest to sama pensja, ale połączenie wynagrodzenia z premią w akcjach firmy, wartą 141 mln dol.

Na podium trafił też John S. Weinberg (60 lat), były wiceprezes banku Goldman Sachs, a obecnie przewodniczący rady dyrektorów firmy Evercore Partners Inc. Zarobił 124 mln dol., z których większość stanowiła specjalna premia w papierach wartościowych.

Dla Evercore, założonego w 1995 roku, Weinberg – weteran z jednej z największych firm na Wall Street – okazał się cenną zdobyczą. To jeden z menedżerów, którzy wnoszą ze sobą kontakty z wieloma największymi amerykańskimi firmami.

Pierwszą piątkę zamykają Sundar Pichai, dyrektor generalny Alphabet Inc. – spółki matki Google'a. Jego ubiegłoroczny dochód to 106,5 mln dol., z czego 105,5 to premia w akcjach firmy. Piątkę zamyka Elon Musk, założyciel i dyrektor generalny Tesla Inc., który zarobił 99,7 mln dol. Jego wynagrodzenie z kierowania Teslą wyniosło jedynie 46 tys. dol. Resztę Musk otrzymał w formie opcji na akcje.

Kolejne miejsca zajęli: prezes IBM Virginia Rometti (96,7 mln dol.), dyrektor zarządzający Caesars Acquisition Mitch Garber (91,1 mln dol.), były już szef Viacom Philippe Dauman (87,8 mln dol.), dyrektor wykonawczy CBS Corporation Leslie Moonves (83,6 mln dol.) oraz Mario Gabelli (75,9 mln dol.), dyrektor Gamco Investors Inc.

Indeks Bloomberg Pay monitoruje 200 najwyżej opłacanych przedstawicieli kadry kierowniczej na świecie. Bazuje na dokumentach przedkładanych przez firmy do wiadomości publicznej. Indeks sumuje wynagrodzenia menedżerów, premie, bonusy, i nagrody otrzymane w ostatnim roku.