Newsweek: Irańczycy przez pomyłkę zestrzelili ukraiński samolot

Boeing 737 linii lotniczych Ukraine International Airlines (UIA) rozbił się w środę krótko po starcie z lotniska w Teheranie. Według nieoficjalnych informacji z Pentagonu, samolot został zestrzelony przez irański system antyrakietowy - podaje Newsweek.

Aktualizacja: 09.01.2020 18:10 Publikacja: 09.01.2020 16:23

Newsweek: Irańczycy przez pomyłkę zestrzelili ukraiński samolot

Foto: AFP

Na pokładzie samolotu znajdowało się 176 osób, nikt nie przeżył katastrofy. 

Do wypadku doszło niedługo po tym, jak Iran dokonał ataku rakietowego z użyciem rakiet balistycznych na bazy w Iraku, w których stacjonują żołnierze USA.

Samolot w środę wystartował w lotniska w Teheranie w stronę Kijowa. Maszyna spadła na ziemię kilka minut po starcie. Na nagraniach widać, że samolot płonął będąc w powietrzu.

Jak podaje Newsweek, powołując się na źródła w Pentagonie, Boeing został zestrzelony przez rosyjski system rakietowy Tor-M1 (SA-15 Gauntlet) typu ziemia-powietrze.

Zdaniem dwóch amerykańskich urzędników z Pentagonu, do zestrzelenia doszło przypadkowo. Systemy przeciwlotnicze w Iranie prawdopodobnie były aktywne od czasu nalotu w Bagdadzie, w którym zginął generał Kasem Sulejmani.

Stacja CBS podała, że amerykański wywiad wykrył dwa wystrzały rakiet, które pochodziły prawdopodobnie z systemów rakietowych SA-15 Gauntlet.

"Zdjęcia wykonane w pobliżu miejsca katastrofy prawdopodobnie zawierają elementy pocisku krótkiego zasięgu SA-15 Gauntlet" - poinformowała w swoim raporcie firma analityczna IHS Markit.

Zdaniem firmy publicznie dostępne informacje na temat ruchu lotniczego nie są zgodne ze stanowiskiem Iranu. "Pilot samolotu, który startował z lotniska w Teheranie krótko po UIA752 przekazał, że samolot wystartował, a następnie eksplodował w powietrzu" - przekazano w raporcie.

Po katastrofie czarne skrzynki maszyny zostały odnalezione. Kierujący irańską agencją lotnictwa cywilnego Ali Abedzadeh poinformował, że nie przekaże ich amerykańskiej firmie Boeing.

Dziś agencja Reutera, powołując się na źródło w kanadyjskich służbach, poinformowała, że katastrofa nie była spowodowana zestrzeleniem samolotu.

Początkowo ambasada Ukrainy w Iranie informowała, że przyczyną katastrofy była usterka techniczna. Oświadczenie to zostało wycofane, a Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Ukrainy Ołeksij Daniłow ogłosił, że ukraińscy śledczy będą szukać odłamków rosyjskiej rakiety przeciwlotniczej.

Trump ma wątpliwości

Prezydent USA Donald Trump podejrzewa, że do katastrofy w Teheranie nie doszło z powodu usterki technicznej. - Ktoś po drugiej stronie mógł popełnić błąd - powiedział.

- Mam swoje podejrzenia. Nie chce o nich mówić. To nie ma nic wspólnego z nami - komentował Trump.

Amerykański prezydent dodał, że najlepszym rozwiązaniem byłoby przekazanie czarnych skrzynek firmie Boeing lub innemu państwu.

- Stało się coś strasznego. To druzgocące - ocenił.

Iran deklaruje chęć współpracy

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odbył telefoniczną rozmowę z prezydentem Iranu Hassanem Rowhanim. Otrzymał od niego zapewnienie, że strona irańska jest gotowa do pełnej współpracy podczas śledztwa. 

Iran zadeklarował, że zapewni ukraińskiej grupie ekspertów szybki dostęp do wszystkich niezbędnych materiałów.

Na pokładzie samolotu znajdowało się 176 osób, nikt nie przeżył katastrofy. 

Do wypadku doszło niedługo po tym, jak Iran dokonał ataku rakietowego z użyciem rakiet balistycznych na bazy w Iraku, w których stacjonują żołnierze USA.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Wydarzenia
Polscy eksporterzy podbijają kolejne rynki. Przedsiębiorco, skorzystaj ze wsparcia w ekspansji zagranicznej!
Materiał Promocyjny
Dlaczego warto mieć samochód w nowej firmie?
https://autosalon.moto.rp.pl/artykul/nowy-samochod-w-nowej-firmie
Materiał Promocyjny
Jakie możliwości rozwoju ma Twój biznes za granicą? Poznaj krajowe programy, które wspierają rodzime marki
Wydarzenia
Żurek, bigos, gęś czy kaczka – w lokalach w całym kraju rusza Tydzień Kuchni Polskiej
Wydarzenia
#RZECZo...: Powiedzieli nam
Wydarzenia
Kalendarium Powstania Warszawskiego