Podejrzani w tej sprawie to trójka uczniów pierwszej klasy i ich 17-letni kolega. Wspólnie w internecie planowali przeprowadzenie zamachu. 

- Oni realnie się przygotowywali do zamachu, ucząc się na każdej kolejnej próbie z ładunkami wybuchowymi własnej konstrukcji. Wskazówki oczywiście czerpali z internetu - powiedział w rozmowie z TVN24 oficer Komendy Stołecznej Policji. Funkcjonariusz prosił o zachowanie anonimowości.

Na trop uczniów funkcjonariusze wpadli, gdy przeszukali komputer 14-latka z Chełma, który śmiertelnie ranił nożem swoją macochę. Nastolatek również odwiedzał forum, na którym warszawscy uczniowie planowali zamach.

Motywem działania uczniów z techników w Warszawie było poczucie odrzucenia i ataki ze strony rówieśników. 

Według nieoficjalnych informacji TVN24, zatrzymani w ubiegłym tygodniu nastolatkowie identyfikowali się ze sprawcami masakry, do której doszło w liceum w Columbine w Stanach Zjednoczonych.

W 1999 roku Dylan Klebold i Eric Harris zamordowali w szkole 13 uczniów. Ofiar ataku mogło być więcej, jednak stworzone przez nich ładunki wybuchowe nie eksplodowały. Obaj popełnili samobójstwo, zanim w budynku pojawiła się policja.