Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski zostali zaproszeni do debaty przed II turą wyborów prezydenckich, która miały w  czwartek 2 lipca wspólnie zorganizować TVN, TVN24, portale Onet i Wirtualna Polska. Sygnał debaty miał być udostępniony nieodpłatnie wszystkim mediom.

Gotowość do wzięcia w niej udziału wyraził Rafał Trzaskowski, walczący o reelekcję Andrzej Duda oświadczył jednak, że jest to dyktat i nazwał TVN "prywatną stacją" kandydata opozycji. Sam wyraził gotowość do debaty w mediach publicznych, pod warunkiem, że sztaby dogadają się co do szczegółów.

Ostatecznie sztab Dudy poinformował dziś organizatorów, że prezydent udziału w debacie nie weźmie. Jutro wieczorem Andrzej Duda będzie gościem telewizji Polsat News, mimo że wcześniej jego sztab informował, że w tym czasie prezydent będzie z kampanią w woj. lubuskim.

Organizatorzy niedoszłej debaty wystosowali w tej sprawie oświadczenie:

"Wierzyliśmy, że taka niezależna, transmitowana w mediach tradycyjnych i internetowych debata ułatwi milionom naszych widzów i użytkowników podjęcie świadomej i odpowiedzialnej decyzji w drugiej turze wyborów prezydenckich" - napisali redaktorzy naczelni wymienionych mediów. 

"Zrobiliśmy wszystko, aby planowana debata była jak najbardziej demokratyczna, transparentna, niefaworyzująca żadnego z kandydatów, a jednocześnie po raz pierwszy zorganizowana w sposób, który umożliwiał obejrzenie jej zarówno w telewizji, jak i w internecie przez praktycznie każdego mieszkańca Polski i każdego wyborcę wśród Polonii.

Zaproszenie na debatę było jednocześnie zaproszeniem sztabów do dyskusji na temat wszystkich jej szczegółów i zasad. Niestety sztab Andrzeja Dudy odmówił uczestnictwa w tych rozmowach i ostatecznie poinformował nas, że ich kandydat nie weźmie udziału w debacie. Tym samym z przykrością informujemy, że jutrzejsza debata nie może się odbyć" - czytamy w oświadczeniu podpisanym przez Piotra Mieśnika, redaktora naczelnego Wirtualnej Polski, Michała Samula, redaktora naczelnego TVN24 i Bartosza Węglarczyka, redaktora naczelnego Onetu.

.