- Jest zbyt wcześnie, aby twierdzić, że samolot został zestrzelony z powodu błędu ludzkiego, jak twierdzi strona irańska. Mamy wiele pytań i potrzebujemy wielu bezstronnych i maksymalnie obiektywnych odpowiedzi na to, co się wydarzyło - powiedział Kułeba podczas konferencji prasowej. - Na razie Ukraina nie może zgodzić się z teorią, że samolot został zestrzelony z powodu błędu ludzkiego. Jesteśmy przekonani, że kwestia ta powinna zostać rozwiązana w ramach dochodzenia karnego, po ustaleniu wszystkich faktów - dodał minister spraw zagranicznych, cytowany przez serwis Ukrinform.

Według Kułeby dopiero po przeprowadzeniu śledztwa będzie można definitywnie stwierdzić, czy przedstawiona w weekend przez Iran teoria jest prawdziwa. Zastrzegł przy tym, że „narzucanie interpretacji jest niewłaściwe” i priorytetem powinno być ustalenie faktów.

- W każdym razie zestrzelenie samolotu cywilnego jest aktem nielegalnym, a Iran odpowie za ten akt zgodnie z prawem międzynarodowym. Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy jest w pełni przygotowane do walki prawnej i dyplomatycznej, a my zrobimy to wszystko, co możemy, aby Iran zapłacił najwyższą cenę za to, co się wydarzyło - powiedział Kułeba.

Minister dodał, że według ambasady Ukrainy w Iranie, strona irańska wyraziła gotowość przybycia na rozmowy w sprawie odszkodowania dla Ukrainy w dniach 20-30 lipca.

Szef ukraińskiej dyplomacji zauważył również, że ważnym elementem śledztwa jest zbadania „czarnych skrzynek” lotu PS752 i że powinno to nastąpić w przyszłym tygodniu we Francji, z udziałem wiodących ekspertów ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Francji, Wielkiej Brytanii i Ukrainy.

Według opublikowanego w sobotę raportu Irańskiej Organizacji Lotnictwa Cywilnego, za zestrzelenie w styczniu ukraińskiego boeinga nad Teheranem przez Gwardię Rewolucyjną „całkowitą odpowiedzialność ponosi załoga obsługująca system kierowanych rakiet ziemia-powietrze”. W raporcie stwierdzono, że system rakiet przeniesiono i nie został on odpowiednio ustawiony, ale nie wyjaśniono, dlaczego został on przesunięty. Obsługujący go żołnierze nie mogli skomunikować się z centrum dowodzenia, błędnie zidentyfikowali lot cywilny jako zagrożenie i dwukrotnie oddali ogień bez uzyskania zgody dowódców.